RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ekstremalna fala mrozu powraca. Synoptyk mówi o dwóch szczególnie zimnych okresach

Potężny mróz w Polsce – prognoza długoterminowa na luty 2021 (fot. PAP/Leszek Szymański; Shutterstock)
Potężny mróz w Polsce – prognoza długoterminowa na luty 2021 (fot. PAP/Leszek Szymański; Shutterstock)

Początek 2021 roku pokazał zimę, jakiej w wielu miejscach Polski nie widziano od lat. Kilkadziesiąt centymetrów śniegu i kolejne kilkadziesiąt stopni mrozu to w naszej strefie klimatycznej nic wyjątkowego – zauważa Instytut Meteorologii Wodnej. – Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej, w lutym mogą zdarzyć się przynajmniej dwa okresowe napływy chłodnego powietrza, w czasie których temperatury mogą spaść nawet do ok. -30 st. Celsjusza – mówi synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Śnieżyce i mróz nie dadzą o sobie zapomnieć. Prognoza pogody na weekend

Intensywne opady śniegu wystąpią w sobotę w województwach mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim oraz podkarpackim, w którym dodatkowo prognozowane...

zobacz więcej

Według eksperymentalnej prognozy długoterminowej stworzonej przez klimatologów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w pewnym momencie lutego napływ chłodnego powietrza może spowodować spadek temperatury do -28 st. Celsjusza – przekazał Walijewski. Jak jednak stwierdził synoptyk Instytutu, takie spadki temperatury – jeśli w ogóle się pojawią – będą chwilowe.

Mróz -30 w lutym dwukrotnie


– Trzeba bardzo mocno pamiętać, że te wartości wynikają z wyliczeń z 26 stycznia, a te zmieniają się z dnia na dzień" – powiedział Walijewski. Zaznaczył jednocześnie, że według wszystkich modeli nadchodzący miesiąc będzie chłodniejszym okresem.

Zobacz także: Pogoda na weekend – 30 i 31 stycznia Mogą się zdarzyć okresowe napływy chłodnego powietrza.

– Takie okresy, według prognozy, mogą być przynajmniej dwa. Te temperatury faktycznie mogą spadać – szczególnie w nocy – do -20, skrajnie do -30 stopni – powiedział synoptyk. Wskazał również, że bardziej prawdopodobne są spadki do -15 stopni Celsjusza.

Źródło: IMGW

W lutym należy spodziewać się opadów, ale będą one raczej w granicach normy. W większości kraju będą opady w granicach 20 – 45 mm, przy czym w północnej części kraju opadów może być więcej. Biorąc pod uwagę prognozowane temperatury, będą to najprawdopodobniej opady śniegu – wynika z prognozy IMGW.

Prognoza długoterminowa – nie chować kurtek do szafy


– Jeżeli ktoś już schował ciepłe kurtki i ciepłe buty głęboko do szafy, powinien się do nich ponownie uśmiechnąć, bo zima może jeszcze dać o sobie znać – powiedział Walijewski.

Źródło: IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swojej stronie internetowej zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat pogoda w okresie zimowym przyzwyczaiła nas do dużej zmienności i relatywnie wysokiej temperatury powietrza. Jednak występowanie i utrzymywanie się przez kilkanaście dni mrozu w styczniu i lutym w naszej strefie klimatycznej, nie powinno nikogo dziwić.

Arktyczne mrozy wrócą. Prognoza długoterminowa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej