RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tajemnicza śmierć księdza. Został zabity przez bezpiekę?

Ks. Stanisław Suchowolec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach (fot. IPN)
Ks. Stanisław Suchowolec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach (fot. IPN)

Najnowsze

Popularne

Mija 32. rocznica tragicznej, dotychczas niewyjaśnionej, śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan białostockiej „Solidarności” oraz duszpasterz Komisji Interwencji i Praworządności zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku. Miał 31 lat.

Premier: Ksiądz Popiełuszko był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka

Ks. Jerzy Popiełuszko w latach walki z komuną był symbolem walki o wolność będącą podstawowym prawem człowieka – napisał w poniedziałek premier...

zobacz więcej

Ksiądz prałat Józef Maj, działacz Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności w czasie wojennym, wspomina księdza Stanisława Suchowolca jako człowieka emanującego pokojem.

– Jego zrozumienie patriotyzmu, takie spokojne, takie wyważone, ono promieniowało nie tylko na parafian ale również szerzej – na ludzi. W nim był pokój, Boży pokój. I takie umiłowanie Polski, które rodziło takie jakieś poczucie dobrego zaangażowania – jeśli człowiek angażował się w sprawy ojczyste. To było dominujące w jego postawie – podkreśla ks. Maj.

Operacja SB


Od listopada 1984 roku ksiądz Suchowolec odprawiał Mszę Świętą za Ojczyznę oraz opiekował się rodziną zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszki. Od tego czasu był obiektem działań, prowadzonych przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w ramach Sprawy Operacyjnej opatrzonej kryptonimem „Suchowola”. Dostawał anonimy, w których grożono mu, że umrze jak ks. Jerzy Popiełuszko.

Ks. Maj, kapelan oraz członek Rady Fundacji „Żołnierzy Wyklętych”, wskazuje, że śmierć księdza Suchowolca powiązana jest z dramatycznym rokiem 1984 – czyli datą śmierci księdza Popiełuszki. – To jest sprawa 1984 roku. Wtedy był „atak”. Coś jest takiego, że gdy zwierzę jest ranne, to jest bardzo groźne; a system komunistyczny był już wtedy bardzo ranny i dlatego był taki groźny. Dlatego było tyle śmierci – konkluduje duszpasterz.

Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958 roku w Białymstoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983 roku. Przez pierwsze lata po ich otrzymaniu sprawował posługę w Parafii pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam organizował patriotyczne Msze za Ojczyznę. Następnie został przeniesiony do parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, gdzie kontynuował swoją działalność. Zginął w 1989 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze na plebanii parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku.

Doczesne szczątki zamordowanego kapłana spoczywają przy kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi przy ul. księdza Stanisława Suchowolca 27 w Białymstoku.

Czytaj więcej: „Zawsze wiedział, dokąd jedzie”. Pogrzeb kierowcy ks. Jerzego Popiełuszki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej