RAPORT

Wojna na Ukrainie

Śnieżyce i mróz nie dadzą o sobie zapomnieć. Prognoza pogody na weekend

Intensywne opady śniegu wystąpią w sobotę w województwach mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim oraz podkarpackim, w którym dodatkowo prognozowane są marznące opady śniegu z deszczem – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warunki na drogach mogą być bardzo trudne, będzie ślisko, do tego mgły ograniczą widoczność.

W weekend opady śniegu i -10 stopni. Gdzie spadnie go najwięcej?

W weekend śnieg spadnie w całym kraju, największe opady spodziewane są w nocy z piątku na sobotę w południowo-zachodniej części kraju oraz w sobotę...

zobacz więcej

Europa nadal zdominowana będzie przez liczne i rozległe układy niskiego ciśnienia, wraz z towarzyszącymi im układami frontów. Polska północno-wschodnia będzie na skraju niżu z ośrodkiem w rejonie Zatoki Fińskiej. Pozostała część kraju będzie w strefie oddziaływania płytkiego niżu wędrującego znad Dolnego Śląska nad Podkarpacie, oraz związanego z nim pofalowanego frontu atmosferycznego. Kraj znajdować się będzie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, ale z północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 982 hPa i będzie rosnąć.

Śnieżyce w sobotę


W sobotę zachmurzenie duże, na północy kraju większe przejaśnienia – informuje IMGW. Miejscami, głównie w południowej połowie kraju, opady śniegu. Na południu kraju także opady deszczu ze śniegiem i początkowo marznącego deszczu, powodującego gołoledź. W pasie województw od Ziemi Lubuskiej po Lubelszczyznę przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm, na południu kraju o 6 do 10 cm, miejscami sięgające nawet 15 cm – prognozują synoptycy. Rano lokalnie mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura maksymalna od -5 st. C na krańcach wschodnich kraju, około -1 st. C w centrum, do 3 st. C na Śląsku i w Małopolsce, nad samym morzem od 0 st. C do 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na ogół z kierunków północnych i zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 110 km/godz., w Sudetach do 90 km/godz. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW ostrzega


W województwie łódzkim w sobotę od rana do godz. 16 synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu. Również w województwach mazowieckim i świętokrzyskim IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach w sobotę.

Czytaj więcej: Silny mróz przekroczy nawet -15. Najgorsza pogoda będzie nad ranem W związku z prognozą, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu opublikowało ostrzeżenie dla powiatu namysłowskiego, brzeskiego i kluczborskiego o możliwości opadów śniegu, które mogą wytworzyć pokrywę śnieżną o grubości od 10 do 12 cm. Na pozostałej części województwa możliwe są marznące opady deszczu powodujące gołoledź.

Trudna sytuacja na drogach


Dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu powiedział, że na głównych drogach województwa nad utrzymaniem bezpiecznego stanu dróg czuwają załogi około czterdziestu pojazdów. Opolski odcinek autostrady A4 i drogi krajowe są czarne i mokre. Gorzej sytuacja wygląda na drogach lokalnych, gdzie można spodziewać się odcinków pokrytych śniegiem lub błotem pośniegowym.

Prognoza pogody na niedzielę


W nocy z soboty na niedzielę opady śniegu na zachodzie będą stopniowo zanikać. Na Warmii przyrost pokrywy śnieżnej wzrośnie o około 6 cm. Lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od -12 st. C w dolinach karpackich i -11 st. C na Podlasiu do -4 st. na północnym zachodzie i -2 st. nad morzem. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Arktyczne mrozy wrócą. Prognoza długoterminowa, nawet -30 stopni

zobacz więcej

W niedzielę rozpogodzenia będą wyjątkiem. Na większości obszaru Polski zachmurzenie całkowite lub duże.

Śnieg spadnie na północy i wschodzie; na Warmii i Mazurach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm.

Temperatura maksymalna od -6 st. C w dolinach karpackich i -5 st. C na krańcach wschodnich kraju, do -1 st. C na zachodzie i 2 st. C nad morzem. Wiatr na północy i w centrum kraju umiarkowany, okresami porywisty – wiejący z zachodu – poza tym na ogół słaby, zmienny.

Zima w Warszawie


W Warszawie w sobotę synoptycy prognozują całkowite zachmurzenie, które przyniesie opady śniegu. Przyrost pokrywy o około 2 cm. Temperatura maksymalna około -2 st. C.

W nocy słabe opady śniegu, stopniowo zanikające.

Niedziela w stolicy przyniesie większe przejaśnienia i rozpogodzenia, choć zachmurzenie będzie duże. Możliwe raczej słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna -2 st. C. Nie powinno wiać mocno.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej