RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Marsz dla życia” w Waszyngtonie. Aktywiści zaapelowali do Bidena

„Marsz dla życia” odbywa się od lat (fot. EPA/WILL OLIVE)
„Marsz dla życia” odbywa się od lat (fot. EPA/WILL OLIVE)

Przeciwnicy aborcji w USA wzięli w piątek udział w dorocznej waszyngtońskiej demonstracji pod hasłem „Marsz dla życia”. Ze względu na pandemię COVID-19 i środki bezpieczeństwa wprowadzone po zajściach na Kapitolu, w manifestacji wzięła udział tylko niewielka grupa osób. Apelowano do nowego prezydenta USA Joe Bidena, aby zrezygnował z finansowania aborcji z pieniędzy federalnych.

Szturm na Kapitol „po warszawsku” i przerobiony wpis dyrektora Onetu

Niespełna miesiąc temu dyrektor Onetu Bartosz Węglarczyk kpił z Amerykanki, która brała udział w szturmie na Kapitol i krytykował wydarzenia w...

zobacz więcej

W poprzednich latach, marsz w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego Roe przeciwko Wade, który w 1973 roku zalegalizował aborcję, przyciągała blisko 100 tysięcy uczestników. Tym razem niewielka grupa uczestników podążyła ulicami Waszyngtonu pod gmach Sądu Najwyższego USA.

Jak podkreśla CNN, głównie wirtualne wydarzenie zachowało jednak wiele ze swojego zwykłego etosu z przemówieniami przywódców religijnych, politycznych i aktywistów.

Decyzje proaborcyjne


Gdy zaczyna pracę nowa amerykańska administracja, która „sygnalizowała, że podejmie wiodące do podziałów, proaborcyjne i sprzyjające śmierci decyzje, jak zmuszanie podatników do płacenia za aborcje tutaj i za granicą, a także asygnowanie większych funduszy rządowych dla dostawców aborcji jak Planned Parenthood, prosimy prezydenta Bidena, aby rozważył jednoczące decyzje polityczne w obronie życia” – mówiła uczestnikom wirtualnego wiecu Jeanne Mancini, prezes organizacji Marsz dla Życia. Wezwała do jedności i wywierania presji na prezydenta.

W czwartek Joe Biden uchylił zakaz finansowania przez rząd zagranicznych organizacji non-profit, które wykonują lub promują aborcję. Polecił też resortowi zdrowia, by podjął wysiłki zmierzające do wycofania decyzji administracji poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, blokującej finansowanie ze środków federalnych programów planowania rodziny umożliwiających aborcję. Wśród mówców w trakcie 48. „Marszu dla życia” byli między innymi republikańscy członkowie Izby Reprezentantów USA jak i demokratyczni ustawodawcy stanowi z Kentucky i Hawajów przeciwni aborcji. Zabierali głos także działacze ruchu pro-life.

– Administracje prezydenckie przychodzą i odchodzą (...), ale my zawsze pozostajemy – podkreślił cytowany przez CNN Kristan Hawkins, prezes antyaborcyjnej organizacji Students for Life.

Czytaj więcej: Lewico, daj żyć!

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej