RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ruszył szwedzki festiwal filmowy. Dla jednego widza, na bezludnej wyspie

Dla jednego widza Festiwal Filmowy stworzył kino na bezludnej wyspie (fot. YouTube/gbgfilmfestival)
Dla jednego widza Festiwal Filmowy stworzył kino na bezludnej wyspie (fot. YouTube/gbgfilmfestival)

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczny 44. Festiwal Filmowy w Goeteborgu rozpoczął się w piątek w formule online. Dla jednego widza stworzono jednak kino na bezludnej wyspie z latarnią morską.

Twórca „Wikingów” wyjaśnił, dlaczego zakończył serial

Ostatnia część szóstego sezonu „Wikingów”, czyli 10-odcinkowy sezon 6B jest już dostępny na platformie Amazon Prime Video. To finał serialu....

zobacz więcej

Na propozycję organizatorów polegającą na możliwości obejrzenia przez tydzień festiwalowych filmów w odosobnieniu na skalistej wyspie Pater Noster na Morzu Północnym odpowiedziało ponad 12 tys. osób. Ostatecznie wybrano jednego miłośnika kinematografii, który oprócz prowizorycznego kina na wyspie ma zapewnione jedzenie i dach nad głową. Jego obowiązkiem będzie relacjonowanie swojego pobytu.

Nieliczne wylosowane osoby mogą również oglądać filmy w niecodziennych okolicznościach, jedna w pustym teatrze Draken w Goeteborgu, gdzie w poprzednich latach odbywał się festiwal, a druga w hali widowiskowo-sportowej Scandinavium. Pozostałym kinomanom festiwalowe filmy udostępnione zostaną w internecie.

W tym roku na festiwalu pokazanych zostanie 70 filmów z 39 krajów, w tym dwa polskie filmy: „Śniegu już nigdy nie będzie”, w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, oraz ”Sweat”, którego reżyserem jest Magnus von Horn.

Czytaj także: „No Time To Die” kolejny raz ma zmienioną datę premiery

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej