RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wodociągi Kieleckie wzorcowo usuwają awarie...” Komentarz Polskiego Stowarzyszenia PR

Rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak (fot. TVP3 Kielce)
Rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak (fot. TVP3 Kielce)

Z prawdziwym zdumieniem obejrzeliśmy wypowiedź rzecznika prasowego Wodociągów Kieleckich. (…) Taka wypowiedź w ogóle nie powinna była paść ze strony rzecznika prasowego. Rzecznik ma przede wszystkim dbać o dobre imię swojego klienta – czytamy w oświadczeniu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. To komentarz do nagrania z udziałem rzecznika Wodociągów Kieleckich, które obiegło internet.

„Wodociągi kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie...” Ten filmik jest hitem w sieci

zobacz więcej

Przypomnijmy. Rzecznik prasowy Wodociągów Kleckich Ziemowit Nowak zapytany przez dziennikarza TVP3 Kielce o przyczyny licznych awarii, do jakich dochodzi w tym mieście (w samą środę w mieście były ich aż cztery), za każdym razem udzielał tej samej wypowiedzi.

– Wodociągi Kieleckie w sposób wzorcowy usuwają awarie, w sposób błyskawiczny. Jesteśmy w czołówce krajowej, a nawet światowej. Liczba awarii z roku na rok maleje – mówił rzecznik, nie odpowiadając tym samym na pytanie, co było przyczyną awarii.

W oświadczeniu wydanym w sprawie tej wypowiedzi przez Polskie Stowarzyszenie Public Relation czytamy: „Jako branżowa organizacja promująca dobre wzorce prowadzenia komunikacji z otoczeniem nie możemy zgodzić się z argumentem mówiącym, że nagranie jest próbą odpowiedzi rzecznika prasowego na niewłaściwe, jego zdaniem, traktowanie jego osoby i reprezentowanej organizacji przez dane medium”.

Czytaj także: Warszawa. Pięć awarii sieci ciepłowniczej jednego dnia

Dalej podkreślono, że profesjonalny rzecznik prasowy „nie powinien wystawiać na szwank nie tylko swojego dobrego imienia, ale przede wszystkim wykonywanego przez siebie zawodu”. W ocenie stowarzyszenia efekt, jaki wywołał swoją wypowiedzią rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich „jest taki, że zawód rzecznika prasowego stał się obiektem kpin i żartów”.

Rzecznik ma przede wszystkim dbać o dobre imię swojego klienta. Nie wyklucza to, żartu, humoru czy innych form komunikacji - jednak zanim wybierze daną formę, to powinien odpowiednio ocenić jej konsekwencje. Tu tego zabrakło. Ze szkodą dla organizacji, jak i dobrego imienia zawodu rzecznika” – stwierdziło stowarzyszenie w swoim oświadczeniu zaznaczając, że taka wypowiedź w ogóle nie powinna była paść.

Dalej czytamy, że „rozwiązywanie problemów we współpracy z danym medium w taki sposób prowadzi tylko do eskalacji nieporozumień”. W opinii PSPR takie działanie „na pewno nie przysłuży się ani rzecznikowi, ani organizacji, ani (…) osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z wymagającym zawodem rzecznika prasowego”.

źródło:
Zobacz więcej