RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rzeczniczka PiS: Orzeczenie TK jest zgodne z polską konstytucją

W Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października (fot. PAP/Radek Pietruszka)
W Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej, jest absolutnie w pełni zgodne i konsekwentne z dotychczasową linią orzeczniczą polskiego TK, bez względu na to, kto w nim zasiadał. Składy się zmieniały, ale w latach 90. i dwutysięcznych takie były właśnie orzeczenia – oceniła w piątek w Polskim Radiu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Dodała, że „jest to zgodne z tym, co jest napisane w polskiej konstytucji”.

„Ty szmato! W***dalaj k***wo!” Mama niepełnosprawnego dziecka zwyzywana na „Strajku Kobiet”

– Ty szmato jedna, co się tak pięknie fotografujesz ze swoim niepełnosprawnym synem! W***dalaj k***wo! J***bać Godek – to okrzyki, jakie wznosiła...

zobacz więcej

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji.

Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Anita Czerwińska skrytykowała osoby protestujące po opublikowaniu wyroku TK wraz z uzasadnieniem. Jej zdaniem opozycja „celowo wprowadza w błąd” protestujących i wykorzystuje ich „do walki politycznej”. Stwierdziła też, że członkowie opozycji, którzy powołują się na konstytucję, „dają dowód, że nie czytają konstytucji, czytają ją wybiórczo na swoją korzyści, ale też odrzucają głosy autorytetów prawniczych”.

Czytaj także: „Gn***je i sk***le! J***ać was!”. Działaczka Strajku Kobiet ze Szczecina atakuje PiS 


Pytana, jakie konsekwencje powinny spotkać osoby, które „wtargnęły na teren Trybunału Konstytucyjnego” podczas czwartkowego protestu, odparła, że takie jak „wobec każdego obywatela, bez względu na to, jaką pełni funkcję”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej