RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Eutanazja w Portugalii. Parlament podjął decyzję

Eutanazja w Portugalii zależy od podpisania ustawy prezydenta Marcelo Rebelo de Sousa (fot. Shutterstock/sfam_photo)
Eutanazja w Portugalii zależy od podpisania ustawy prezydenta Marcelo Rebelo de Sousa (fot. Shutterstock/sfam_photo)

Najnowsze

Popularne

Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za jej przyjęciem głosowały głównie ugrupowania centrolewicowe i partie skrajnej lewicy, z wyjątkiem komunistów. Nie jest pewne, czy ustawę podpisze prezydent Marcelo Rebelo de Sousa.

Hiszpańscy pro-liferzy jednoczą się na rzecz obrony życia

Obrona chrześcijańskich wartości narodu, a zwłaszcza przeciwstawienie się propagowaniu aborcji i eutanazji, to główne pole działania Zgromadzenia...

zobacz więcej

Zgodnie z ustawą, którą poparło 136 posłów w 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki, eutanazji będzie się mogła poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne będzie potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Podczas burzliwej debaty politycy największego opozycyjnego ugrupowania, centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) wskazywali, że „posłom zabrakło odwagi”, aby zgodzić się na referendum w sprawie eutanazji.

Twierdzili też, że przegłosowanie ustawy zbiegło się z falą epidemii Covid-19, licznymi zgonami seniorów, a także paraliżem służby zdrowia i „było nieeleganckie”. Podjęta przez posłów PSD próba odłożenia końcowego głosowania na inny termin nie powiodła się.

Włoska agencja o sprawie Polaka w Plymouth: To eutanazja

Nie nazywa się tego eutanazją, ale faktycznie nią jest – tak brzmi tytuł artykułu włoskiej agencji katolickiej ACI Stampa na temat Polaka będącego...

zobacz więcej

Dominujący w parlamencie politycy ugrupowań centrolewicowych i skrajnej lewicy, z wyjątkiem komunistów, argumentowali konieczność legalizacji eutanazji „prawem obywateli do godnej śmierci”.

W przypadku podpisania ustawy przez prezydenta Rebelo de Sousę Portugalia stanie się czwarty krajem w Europie i siódmym na świecie, który zalegalizował eutanazję.

Rebelo de Sousa, który w niedzielnych wyborach wywalczył reelekcję, podczas kampanii wyborczej unikał wypowiadania się w sprawie swojego ewentualnego weta dotyczącego eutanazji. Komentatorzy twierdzą jednak, że prezydent, który wielokrotnie deklarował się podczas pierwszego mandatu jako praktykujący katolik, nie podpisze ustawy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej