RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chciano wyciszyć sprawę więzień CIA?

Rządy Polski i Stanów Zjednoczonych wspólnie starały się wyciszyć sprawę tajnego więzienia CIA, które miało sie znajdować w Starych Kiejkutach na Mazurach. Tak wynika z kolejnych dyplomatycznych depesz ujawnionych przez portal WikiLeaks.Poufna depesza z Warszawy numer 4030, pochodzi z połowy listopada 2005 r.

W depeszy wysłanej do Stanów Zjednoczonych Ambasador Victor Ashe omawia stanowisko nowego wówczas rządu PiS wobec celów amerykańskiej polityki, wojny w Iraku i Inicjatywy Obrony Strategicznej. Prezentuje także cele polityki polskiej, a wszystko to w kontekście zbliżającej się podróży ówczesnego szefa dyplomacji, Stefana Mellera do Waszyngtonu.

W przedostatnim z 13 punktów dokumentu znalazła się wzmianka o kłopotach polskiego rządu w związku ze sprawą transferów więźniow CIA i – ujętych w cudzysłów – domniemanych „więzień CIA” na terenie Polski.

Ambasador pisze: „Ludzie Mellera oczekują, że (te kwestie) będą nadal prześladować rząd polski, pomimo usilnych wysiłków, naszych i Polaków, aby tę sprawę wyciszyć.”

Depesza informuje Departament Stanu, że minister Meller spodziewa się podczas wizyty pytań polskich dziennikarzy o kwestię transferów podejrzanych o terroryzm i w związku z tym polskie MSZ prosi o skoordynowanie publicznych stanowisk Warszawy i Waszyngtonu.

Materiał Wikileaks to tylko streszczenie pełnego tekstu depeszy, który pozostaje nieznany, ale nawet w tym streszczeniu padają słowa o „wyciszeniu” sprawy i „ostatecznym jej zamknięciu”. Temu miało służyć wspomniane w depeszy wewnętrzne dochodzenie w sprawie transferu więźniów CIA, jakie pod naciskiem mediów zapowiadał premier Marcinkiewicz.

źródło:
Zobacz więcej