RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szturm na Kapitol „po warszawsku” i przerobiony wpis dyrektora Onetu

Protestujący wtargnęli na teren TK (fot. A.Husejnow/SOPA/LightRocket/Getty Images; TT/ Sebastian Kaleta))
Protestujący wtargnęli na teren TK (fot. A.Husejnow/SOPA/LightRocket/Getty Images; TT/ Sebastian Kaleta))

Niespełna miesiąc temu dyrektor Onetu Bartosz Węglarczyk kpił z Amerykanki, która brała udział w szturmie na Kapitol i krytykował wydarzenia w Waszyngtonie. Po czwartkowym ataku zwolenników aborcji na Trybunał Konstytucyjny milczenie Węglarczykowi wytknął wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i przerobił wpis dziennikarza. „Czy to prawda, że dokładnie te same osoby, które rozdzierały szaty nad wtargnięciem na Kapitol, bronią i popierają wtargnięcie do TK?” – komentują publicyści i internauci.

Dyrektor Onetu krytycznie o zarządzaniu szczepieniami w UE? Porównuje do Kalifornii

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk porównał liczbę szczepień w Polsce do tej w Kalifornii w USA. Nie wspomniał, że ilość dostaw dawek...

zobacz więcej

Podczas czwartkowej demonstracji „Strajku Kobiet” w Warszawie manifestanci wtargnęli na teren Trybunału Konstytucyjnego. Policja zatrzymała w sumie 14 osób. Wszystkie zatrzymania mają związek z odmową podania policjantom danych osobowych. Według relacji funkcjonariuszy, manifestacja przebiegała spokojnie do chwili, kiedy demonstranci podeszli przed siedzibę Trybunału.

Ataku na jedną z najważniejszych instytucji w kraju z milczeniem przyjął redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk – co zauważył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Kontrastuje to z wpisem dziennikarza z początku stycznia, kiedy kpił z manifestantki z Waszyngtonu, którą służby porządkowe potraktowały gazem łzawiącym.

Kontrowersyjny wpis Węglarczyka


Ela przyjechała do Waszyngtony szturmować parlament, bo robi rewolucję. Niestety ku jej zdumieniu została potraktowana gazem przez policjanta. Jest zaszokowana” – komentował wówczas Węglarczyk

Wiceminister pyta dyrektora Onetu


„Widzę, że milczy Pan w sprawie wtargnięcia na teren TK, w sytuacji gdy prezentował Pan jasną opinię o osobach traktowanych gazem przed Kapitolem. Również będzie Pan kpił z Pani Suchanow i Strajku Kobiet? Czy potępi Pan wtargnięcie do TK?” – pyta dzienikarza wiceminister Kaleta.

Polityk przerobił też wpis Węglarczyka, który w wersji dotyczącej ataku na TK mógłby – zdaniem Kalety – brzmieć: „Klementyna przyjechała do Warszawy szturmować budynek TK, bo robi rewolucję. Niestety ku jej zdumieniu została powstrzymana przez policjanta. Jest zaszokowana”. Chodzi o Klemetynę Suchanow, jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, która była jedną z 14 osób zatrzymanych w czwartek przez stołecznych policjantów.

Zobacz także: Amatorka TVN. Dziennikarz TVP złapał ich na nieznajomości prawa „Mam pytanie. Czy to prawda, że dokładnie te same osoby, które rozdzierały szaty nad wtargnięciem na Kapitol, bronią i popierają wtargnięcie do TK?” – pyta dziennikarz Radia WNET Łukasz Jankowski. Także specjalista od sondaży Marcin Palade wskazuje, że wszyscy „znani i lubiani” krytykowali wydarzenia na Kapitolu – jak dodaje: słusznie – i pyta, czy w równym stopniu skrytykowali zwolenników aborcji.

„Strajk Kobiet”, tragedia i metafizyka


„Dla trumpistów wtargnięcie na Kapitol to była kwestia biologiczna, naturalna, wtargnięcie jak wtargnięcie. Dla Strajku Kobiet wtargnięcie do Trybunału Konstytucyjnego to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka” – komentuje z kolei Jakub Maciejewski z tygodnika „Sieci”. Internauci komentują też narrację stacji TVN24, która uznała atak na TK za „incydent”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej