RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KSP: 14 osób zatrzymanych na protestach. Dwoje policjantów rannych

W związku z czwartkowymi protestami Strajku Kobiet policjanci wylegitymowali 417 osób, zatrzymali 14 osób; ponadto nałożono 12 mandatów karnych i skierowano do sądu 10 wniosków – poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Poinformował, że dwoje policjantów doznało obrażeń.

Strajk „osób z macicami”? Posłanka: Coraz bardziej groteskowa forma protestów [WIDEO]

„Aborcja prawem osób z macicami” – krzyczeli wczoraj uczestnicy Strajku Kobiet. – Forma tych protestów jest coraz bardziej groteskowa. Nie używają...

zobacz więcej

– Łącznie policjanci zatrzymali 14 osób, z czego sześć osób zostało zatrzymanych do przestępstw – mówimy tu m.in. o naruszeniu miru i nietykalności cielesnej policjantów, o znieważeniu policjantów – poinformował na konferencji prasowej rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

Jak zaznaczył, dwóch policjantów doznało obrażeń. – Policjantka ma uraz barku, policjant ma złamaną kość. W tym przypadku udzielono pomocy medycznej i opuścił on szpital – powiedział Marczak.

Dodał, że zostały też uszkodzone radiowozy. Jak mówił, zostały na nich namalowane „liczne napisy, których nie można w dużej części przytoczyć z uwagi na słowa, które są tam napisane”.

Uszkodzone radiowozy i budynki


Zaznaczył, że zostały także uszkodzone inne obiekty. – Administratorzy tych obiektów wstępnie wyrazili chęć złożenia zawiadomienia w tej sprawie – mówił. Rzecznik KSP poinformował, że w związku z protestami 417 zostało wylegitymowanych, nałożono 12 mandatów karnych i skierowano do sądu 10 wniosków.

„Ty szmato! W***dalaj k***wo!” Mama niepełnosprawnego dziecka zwyzywana na „Strajku Kobiet”

– Ty szmato jedna, co się tak pięknie fotografujesz ze swoim niepełnosprawnym synem! W***dalaj k***wo! J***bać Godek – to okrzyki, jakie wznosiła...

zobacz więcej

Rzecznik KSP mówił, że czwartkowe protesty ws. aborcji w Warszawie – podobnie, jak w środę – „do pewnego momentu” były spokojne. Konkretnie do chwili, kiedy protestujący podeszli pod teren Trybunału Konstytucyjnego.

Marczak wyjaśnił, że w czwartek policjanci byli w tzw. lekkim umundurowaniu, które wskazywało na to, że ich celem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa; nie spodziewali się, by ktokolwiek zachowywał się w sposób agresywny.

Jak dodał, można było jednak odnieść wrażenie, iż części osób zależy na tym, by było cokolwiek do pokazywania w mediach.

Wtargnęli na teren TK


– W pewnym momencie, kiedy również wczoraj był widoczny spokój, trzy osoby wtargnęły na nie byle jaki teren, bo mówimy o terenie Trybunału Konstytucyjnego – powiedział.

Podkreślił przy tym, że nie było to „wejście”, ale „wtargnięcie”. – Jeżeli ktoś  przeskakuje przez ogrodzenie, wbija gwoździe w drzwi, to to nie jest wejście: to jest wtargnięcie na teren, na który nie zostaliśmy zaproszeni – powiedział.

– Zostały zatrzymane łącznie w związku z tym wydarzeniem trzy osoby – powiedział Marczak i wyjaśnił, że prowadzone są czynności w kierunku popełnienia przestępstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej