RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sobolewski: Policja na protestach działa w granicach i na podstawie prawa

W czwartek przed TK odbyły się protesty ws. aborcji (fot. PAP/Rafał Guz)
W czwartek przed TK odbyły się protesty ws. aborcji (fot. PAP/Rafał Guz)

– Działania policji podejmowane na protestach ws. aborcji są w granicach i na podstawie prawa – powiedział Krzysztof Sobolewski. Szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że protesty są „nielegalne, bo mamy sytuację pandemiczną, jest zakaz zgromadzeń”.

„Jestem profesorką i filolożką i będę się zastanawiać, co dziś znaczy wyp***ać”

Wykładająca na Uniwersytecie Gdańskim prof. Ewa Graczyk postanowiła wytłumaczyć zebranym na demonstracji Strajku Kobiet w tym mieście, co oznacza w...

zobacz więcej

W czwartek wieczorem przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie odbyły się protesty zwolenników aborcji. Demonstracja, którą początkowo planowano do godz. 21, przedłużyła się po tym, jak na teren TK wdarło się kilkoro demonstrantów.

Zostali oni zatrzymani. Policja siłą wyprowadziła osoby, które po zakończeniu protestu zostały pod siedzibą TK i nie chciały się wylegitymować funkcjonariuszom.

Sobolewski w Polskim Radiu 24 podkreślił, że te protesty są „nielegalne, bo mamy sytuację pandemiczną, jest zakaz zgromadzeń”.

Organizatorzy protestów ryzykują życie innych


– Osoby, które organizują takie protesty, już nie mówię o ich formie, powinny sobie zdawać sprawę, że ryzykują życie osób, które uczestniczą w tych protestach, ale także życie osób, które są w ich najbliższym otoczeniu, ponieważ grozi to zakażeniem koronawirusem i, nie daj Boże, nową falą zakażeń w kraju – mówił szef Komitetu Wykonawczego PiS. Zaznaczył, że są „na to odpowiednie przepisy karne, czyli art. 165 Kodeksu karnego”.

Przepychanki z policją, zatrzymania. Zakończony protest przed budynkiem TK

Zakończył się protest przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. aborcji. Demonstracja, którą początkowo planowano do godz. 21 przedłużyła się po tym, jak...

zobacz więcej

– Każdy, kto naraża życie lub zdrowie człowieka, podlega temu przepisowi i powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego przepisu – dodał.

Odnosząc się do tego, że część protestujących wdarła się na teren TK powiedział: „Ktoś słusznie podkreślił, że wzorowano się na tym, co stało się na Kapitolu ”.

– To było też niedopuszczalne, wtargnięcie na teren Kapitolu w Stanach Zjednoczonych. Ale, jak to mówią, tam były to barbarzyńskie zamieszki, a tutaj jest to obrona demokracji. Hipokryzja osób, które to organizują i przeprowadzają, przekracza poziom Himalajów – ocenił Sobolewski.

Protesty w kilku miastach


W czwartek protesty po publikacji wyroku w sprawie przepisów dotyczących aborcji odbyły się także w Łodzi, Szczecinie i Poznaniu.

Policja wyprowadziła siłą osoby spod TK po zakończonym proteście

Policja wyprowadziła przy użyciu siły osoby, które po zakończeniu protestu pozostały pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie i nie...

zobacz więcej

W Dzienniku Ustaw został już opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., potem w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie.

TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji.

Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej