SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Fogiel o słowach Hołowni ws. wyroku TK: Atak na rozum i godność człowieka

„Opowieści Hołowni są wyssane z palca” (fot. PAP/Paweł Supernak)
„Opowieści Hołowni są wyssane z palca” (fot. PAP/Paweł Supernak)

To, co ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówi Szymon Hołownia, to atak na rozum i godność człowieka, na zdrowy rozsądek; używa tej samej retoryki co opozycja, opartej na absurdalnym założeniu, że TK wydał orzeczenie inspirowane przez szefa partii rządzącej – uważa wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ubiegłego roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu...

zobacz więcej

W Dzienniku Ustaw został już opublikowany wyrok TK z 22 października ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji.

Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Fogiel o słowach Hołowni


Fogiel w Programie Trzecim Polskiego Radia został zapytany o słowa lidera ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, który stwierdził, że „Jarosław Kaczyński, by ukryć nieudolność rządu w zarządzaniu lockdownami i szczepieniami, postanowił kolejny raz wypędzić w środku pandemii ludzie na ulicę” i nazwał to „atakiem na polską rację stanu”.

Zobacz także: Hołownia: Mamy plan. „Najpierw porządkowanie relacji państwa z Kościołem” [WIDEO]

Aborcja prawem „osób z macicami”? Poseł PSL: Powstają najrozmaitsze dziwne teorie

Wśród haseł, jakie pojawiły się w środę na manifestacji „Strajku Kobiet” były m.in. mówiące o tym, że aborcja jest prawem „osób z macicami”. – To...

zobacz więcej

– To, co mówi Szymon Hołownia, to atak na rozum i godność człowieka, na zdrowy rozsądek. Widać przede wszystkim w tym najwyraźniej, że opowieści Szymona Hołowni o nowej jakości czy w ogóle o nowym wymiarze polityki są wyssane z palca – powiedział wicerzecznik PiS.

– Bo Szymon Hołownia używa tej samej retoryki, której używa dotychczasowa opozycja, opartej na zupełnie absurdalnym założeniu, że to, że Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, jest inspirowane przez szefa partii rządzącej czy przez samą partię – zauważył Radosław Fogiel.

Jak dodał, TK jest niezależnym organem, który podejmuje własne decyzje.

Jedni mówią, że TK jest zależny, inni, że w szczepionkach są chipy


Na słowa Fogla odpowiedziała prowadząca, która podkreśliła, że jest cała grupa polityków, którzy uważają inaczej, że TK nie jest samodzielny i jest „na pasku PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego”. – Jest też duża grupa osób, które naprawdę uważają, że w szczepionkach znajdują się czipy, które będą nimi sterować – odparł polityk PiS.

Przegląd haseł i deklaracji na „Strajku Kobiet” [WIDEO]

Sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego, przez centrum Warszawy, przed siedzibę PiS. Po publikacji uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji ruszyły...

zobacz więcej

Dopytywany, czy jest to adekwatne porównanie, Fogiel potwierdził. – Jest to jak najbardziej adekwatne porównanie, bo jedno i drugie twierdzenie nie ma największego związku z rzeczywistością. Możemy cierpliwie i z sympatią takie rzeczy tłumaczyć – powiedział.

Wyrok TK


Z uzasadnienia TK wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma „charakter eugeniczny”.

Zobacz także: Co wynika z uzasadnienia wyroku TK ws. ochrony życia? Podsumowanie

TK wskazał też, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej