RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Badania genetyczne wieloryba. Potwierdzono odkrycie nowego gatunku

Łacińska nazwa nowego gatunku to Balaenoptera ricei (fot. NOAA)
Łacińska nazwa nowego gatunku to Balaenoptera ricei (fot. NOAA)

Wieloryb znany wcześniej jako podgatunek płetwala Bryde'a jest w rzeczywistości nowym gatunkiem żyjącym w Zatoce Meksykańskiej, co potwierdziły badania genetyczne – informuje pismo „Marine Mammal Science”.

Cenna wiedza ukryta w odchodach. Naukowcy szukają defekujących wielorybów

Znalezione w odchodach wielorybów metabolity hormonów pozwalają naukowcom ocenić poziom stresu tych morskich ssaków, a także zebrać dane na temat...

zobacz więcej

Głównym autorem artykułu jest dr Patricia Rosel z National Oceanic and Atmospheric Administration.

Osiągający ponad 15 metrów długości i ponad 30 ton wagi wieloryb nazwany został wielorybem Rice'a na cześć znanego amerykańskiego biologa Dale'a Rice'a, który przez 60 lat zajmował się nauką o ssakach morskich. Był pierwszym badaczem, który rozpoznał, że płetwale Bryde'a są obecne w Zatoce Meksykańskiej.

Proces wymaga badań


Proces formalnego opisu nowego gatunku wymaga badań, czasu, współpracy i recenzji wielu naukowców. Gdy badacz zbierze wystarczające dowody, aby opisać nowy gatunek, otrzymuje on łacińską nazwę i „nazwę pospolitą”. Łacińska nazwa nowego gatunku to Balaenoptera ricei.

Zobacz także: Karłowata „matka” czerwonych olbrzymów. Galaktyka wygrała konkurs piękności 

Najbardziej zauważalną różnicą dotyczącą wyglądu nowego gatunku (morfologiczną) w porównaniu z jego najbliższymi krewnymi jest czaszka zwierzęcia. Dr Rosel miała możliwość zbadać czaszkę wieloryba Rice'a w roku 2020 (był to osobnik, który w styczniu 2019 r. został znaleziony na plaży na Florydzie w pobliżu Parku Narodowego Everglades; za przyczynę zgonu uznano połknięty plastik).

Morze głębokie na 300 metrów. Tytan - tajemniczy księżyc Saturna

Kraken Mare – wypełniony ciekłym metanem największy zbiornik Tytana, księżyca Saturna, jest głęboki na co najmniej 300 m. To wystarczy, aby wysłać...

zobacz więcej

Już wyniki badań morfologicznych wskazywały na nowy gatunek, ale aby to potwierdzić potrzebne były jeszcze analizy cech genetycznych. Dane morfologiczne i genetyczne łącznie potwierdziły pierwotne przypuszczenia.

Nowy gatunek zachowuje swój status chroniony na mocy ustawy o zagrożonych gatunkach, ponieważ był wcześniej wymieniony jako zagrożony podgatunek (płetwal Bryde'a z Zatoki Meksykańskiej). Jest również chroniony na mocy ustawy o ochronie ssaków morskich. Do tej pory pozostało mniej niż 100 tych wielorybów, co czyni je krytycznie zagrożonymi. Największe zagrożenia dla tego gatunku, wymienione przez NOAA, obejmują zderzenia ze statkami, odpady oceaniczne hałas, wycieki ropy i zaplątanie się w sieci rybackie.

Jeśli nazwa zostanie formalnie zaakceptowana przez Society for Marine Mammalogy Committee on Taxonomy, NOAA Fisheries przejdzie proces regulacyjny, aby zaktualizować nazwę używaną w wykazie gatunków zagrożonych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej