RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Psychiatra: Lockdown spowodował swoiste samozamknięcie psychiczne

Najdotkliwiej odczują obostrzenia w pandemii dzieci i młodzież (fot. PAP/EPA)
Najdotkliwiej odczują obostrzenia w pandemii dzieci i młodzież (fot. PAP/EPA)

Lockdown spowoduje niewymierne szkody psychologiczne – przekonuje dr Patrice Huerre, francuski psychiatra dziecięcy i psychoanalityk. W jego opinii najdotkliwiej odczują je dzieci i młodzież.

„Zakwitło cwaniactwo”. Prof. Gut o wprowadzeniu obostrzeń

Spodziewałem się zaostrzenia obostrzeń epidemicznych przez rząd, bo zakwitło cwaniactwo – ocenił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut....

zobacz więcej

Jak powiedział specjalista, na skutek wielomiesięcznych restrykcji normalne stosunki rodzinne, między przyjaciółmi czy ogólnie w społeczeństwie całkowicie się zmieniły.

– To, co na początku wydawało się czymś przejściowym – czymś, do czego można się przystosować – okazało się bardziej trwałe. Spowodowało to swoiste samozamknięcie psychiczne. Rodzaj izolacji, mający na celu oddalenie bólu spowodowanego niemożliwością życia tak jak przedtem. Był to rodzaj samoograniczenia, które nawet nie potrzebuje nakazów – mówi dr Huerre.

We Francji oskarża się ostatnio władze, że we wciąż zmieniających się posunięciach nie liczą się z obywatelami. Według Huerre'a w celu wzajemnego zrozumienia społeczeństwa rząd powinien wczuć się w mękę, jaką powodują jego dyrektywy.

Władze nie rozumieją cierpień, jakie powodują


– Nie kwestionuję decyzji władz, ale uważam, że brak z ich strony zrozumienia dla cierpień, jakie powodują. Jak dotąd nie słyszałem żadnego wyrazu empatii ze strony tych, którzy nami rządzą, ani zrozumienia, jak trudno żyć w warunkach, jakie są nam narzucane – tłumaczy. Jego zdaniem niemal powszechna zgoda Francuzów na dwa pierwsze lockdowny i równie powszechna niezgoda na wprowadzenie trzeciego wynika z tego, że na początku zadziałał wstrząs spowodowany czymś całkowicie nowym i niespodziewanym.

Jak pomóc sobie i innymi podczas pandemii koronawirusa? Psycholog podpowiada

– Dobrze jest nie koncentrować wyłącznie na przeczekaniu tego czasu i unikaniu zagrożenia, lecz starać się podjąć możliwe, nawet drobne aktywności....

zobacz więcej

– Wszystko co mówiły władze, przyjmowane było dosłownie, bez niuansów. Nie było potrzeby kwestionowania ani refleksji. Myślę, że później, kiedy sytuacja się przedłużała i przyszłość stawała się niepewna, pojawił się sprzeciw nie tyle przeciw podejmowanym nakazom, co przeciw niepewności, której natura ludzka nie znosi – tłumaczy doktor.

Człowiek ma stałą potrzebę antycypacji tego, co będzie. I myślę, że to właśnie niemożliwość antycypacji wywołuje u jednych stany lękowe, u innych – gniew – wyjaśnia Huerre. I dodaje: „Czują, że zamyka się przed nimi przyszłość”.

Psychiatra nie ma wątpliwości, że konsekwencje psychologiczne i socjalne obowiązku noszenia maseczek, będą „ogromne”.

Konsekwencje psychologiczne z powodu maseczki


– Komunikacja ludzka w dużym stopniu opiera się na wyrazie twarzy, na uczuciach, które ukazuje twarz. A teraz już się nie da określić, co czuje ten drugi, jakie myśli kryją się za jego słowami – wyjaśnia specjalista.

Dr Huerre podkreśla, że pewne „wielkiej wagi” szkody „wyjdą na wierzch z opóźnieniem”. – Myślę o małych dzieciach, szczególnie o niemowlętach – precyzuje.

Koronawirusa przesiedzieć w domu. Psycholog o tym, jak radzić sobie z wahaniami nastroju

W całym kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, nieobejmujący jedynie tak niezbędnych sytuacji, jak droga do pracy czy wyjście na zakupy lub do...

zobacz więcej

– Po to, żeby się rozwijać, potrzebują one wzajemnych relacji z dorosłymi. A kiedy – jak w wielu żłobkach – mają naprzeciw siebie zamaskowane twarze, tracą możliwość określenia się w stosunkach z innymi. Te, które mają dziś mniej niż dwa lata, rosną z bardzo szczególnym wyobrażeniem tego, co ludzkie – zauważa dr Huerre.

Ten specjalista od psychicznych problemów dzieci twierdzi, że na „uboczne ciosy pandemii ” najbardziej narażeni są właśnie najmłodsi i nastolatkowie, którzy mają szczególną potrzebę komunikowania wyrazem twarzy”.

– Jestem krajowym koordynatorem psychiatrycznych oddziałów szpitalnych. Zaproponowałem, by personel medyczny i wychowawcy razem z młodymi pacjentami przygotowywali maski z narysowanymi na nich różnorodnymi wyrazami twarzy: od smutku do radości, przez wyraz zaskoczenia – trochę jak internetowe emotikony – dzieli się doświadczeniem.

Maseczka z „wyrazem twarzy”


– I młoda pacjentka czy pacjent wybiera maskę najlepiej pasującą do uczuć, jakie ma tego ranka. W ciągu dnia może oczywiście zmienić maskę, by pokazać zmianę nastroju. Wskazując na stan pacjenta, bardzo pomaga to w pracy terapeutów – wyjaśnia lekarz.

Dzieci czytają emocje „uszami”

Dzieci określają emocje na podstawie tego, co słyszą, a nie tego, co widzą – wynika z nowych badań psychologów z Uniwersytetu Durham w Wielkiej...

zobacz więcej

Najbliższe miesiące to, jak mówi dr Huerre, przedłużenie „ciągłej niepewności”, co w jego opinii jest najbardziej niepokojące dla Francuzów. A to dlatego, że „mają do czynienia z rządzącymi, którzy nie wiedzą i się wahają”.

– To trochę jak w sytuacji, gdy dzieci zadają rodzicom pytania, na które ci nie znają odpowiedzi. Władze ociągają się z odpowiedzią, obiecują, że później, coś mówią i zmieniają zdanie. Nasi rządzący nie rządzą, bo sami są zaskakiwani coraz to nowymi niespodziankami – uważa psychoanalityk.

– To powoduje poczucie zagrożenia u ludzi. Wraz z poczuciem braku bezpieczeństwa wzrosną nastroje buntu, ale również zamykanie się w sobie – zauważa specjalista.

Przedłużanie „ciągłej niepewności”


Zaznaczając, że „z natury” jest optymistą, wyraża przypuszczenie, że „kiedy przeważająca większość będzie zaszczepiona, kiedy znów będzie można się spotykać w bistro i przyjmować przyjaciół, nastąpi krótka chwila euforii, wyżycia się, po czy przyjdzie zapomnienie”.

– Tak jak poprzednie pandemie, i ta stanie się dla ludzi zamkniętą przeszłością – przewiduje dr Huerre.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej