RAPORT

Prorosyjska era Tuska

OBWE: W minionym roku w Donbasie zginęło 24 cywilów, ponad stu rannych

Ukraina jest gotowa do podjęcia kroków dla pokoju (fot. O.Kovalov/ Ukrinform/Barcroft Media/Getty Images)
Ukraina jest gotowa do podjęcia kroków dla pokoju (fot. O.Kovalov/ Ukrinform/Barcroft Media/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na wschodzie Ukrainy od 2014 r. trwa konflikt zbrojny, który, jak się szacuje, pochłonął ok. 13 tys. ofiar śmiertelnych. Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE przekazała, że w ubiegłym roku, m.in. w wyniku wybuchów min, zginęło tam 24 cywilów, a 105 zostało rannych.

Msza święta w polskim ośrodku tuż przy linii frontu na Ukrainie

W Siewierodoniecku w Donbasie ks. Jerzy Jurczyk założył parafię greckokatolicką i rzymskokatolicką. Wspólnoty liczą łącznie kilkadziesiąt osób....

zobacz więcej

Od końca lipca 2020 w Donbasie obowiązuje porozumienie „o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia” między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej.

Porozumienie jest jednak łamane. Biuro prasowe Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE przekazało, że od 27 lipca, kiedy rozejm wszedł w życie, do 19 stycznia obserwatorzy odnotowali ok. 6,3 tys. incydentów stanowiących według tej organizacji naruszenie zawieszenia broni.

Jednak, dla porównania, od 1 stycznia do 27 lipca ubiegłego roku zarejestrowano prawie 130 tys. takich zdarzeń. Są to m.in. wybuchy, serie strzałów, wystrzały.

Ludzie giną także w czasie rozejmu


W Donbasie strzela się mniej, ale wojna nigdzie nie znikła – pisze ukraińska redakcja BBC. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił ją, że w 2020 r. w walkach w Donbasie zginęło 49 żołnierzy. Sześciu – w czasie rozejmu. BBC podaje, że rannych zostało 335 wojskowych (w tym 18 w czasie obowiązującego porozumienia). Wśród walczących na wschodzie kraju było też 70 strat niebojowych (które obejmują np. śmierć w wyniku choroby, samobójstwa, nieszczęśliwego wypadku).

Prawosławny oligarcha i weterani z Donbasu. Projekt Kremla na wybory

Reżim Władimira Putina traci poparcie i gdyby teraz przeprowadzić w Rosji uczciwe wybory, obóz władzy by je przegrał. Pytanie, w którą stronę pójdą...

zobacz więcej

Konflikt wciąż istotnie wpływa na sytuację ludności cywilnej. W 2020 r. misja OBWE zarejestrowała wśród cywilów 24 ofiary i 105 rannych.

40 z tych przypadków odnotowano już po wejściu w życie rozejmu. Większość tych zdarzeń związanych było z minami, niewybuchami i przedmiotami wybuchowymi - dodano.

– Mimo tego, że zawieszenie broni nie jest idealne, bez wątpienia uratowało wiele żyć – ocenił wicepremier Ukrainy ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow na portalu Atlantic Council.

Restrtykcje pandemiczne


Jak przekazało OBWE, na sytuację cywilów po obu stronach linii frontu dodatkowo wpływają wdrożone w związku z pandemią restrykcje. Utrudniają one m.in. przekraczanie linii rozgraniczenia w obie strony. Kolejny problem to infrastruktura. Biuro prasowe Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE podkreśliło, że obserwuje ona przestrzeganie tzw. okien ciszy, czyli zawieszeń broni w danych lokacjach, które pozwalają stronom na przeprowadzanie koniecznych napraw infrastruktury cywilnej, umożliwiającej dostawy wody i energii milionom mieszkańców po obu stronach linii kontaktowej.

Tak się żyje na linii frontu z Rosją. Państwa bałtyckie pod ostrzałem propagandy Kremla

Nie tylko Polska znajduje się na celowniku rosyjskiej propagandy. Kreml niezwykle mocno uderza w kraje bałtyckie, starając się przedstawić je jako...

zobacz więcej

W 2020 r. OBWE ułatwiło przeprowadzenie 1,5 tys. takich „okien ciszy”, dzięki czemu naprawiono i poddano konserwacji około 120 obiektów cywilnej infrastruktury krytycznej.

Co dalej? – na to pytanie niedawno na portalu Atlantic Council próbował odpowiedzieć ukraiński wicepremier ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów. Reznikow ocenił, że Ukraina jest gotowa do podjęcia kroków w stronę pokoju, ale gotowości tej nie ma po stronie Rosji, w związku z tym trudno jest być optymistycznym co do możliwości długofalowego uregulowania konfliktu.

Zaznaczył jednak przy tym, że Kijów nie czeka na Kreml, a podejmuje własne działania, na przykład kształtuje politykę przyszłej reintegracji terytoriów.

Dzieci nie pamiętają życia bez wojny


– Nie ma czasu do stracenia. We wrześniu 2020 r. do szkół poszło pokolenie ukraińskich dzieci, które nie pamięta życia sprzed wojny – zwrócił uwagę wicepremier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej