RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Lustracja” administracji, spór z SN. Liberalno-lewicowy program Bidena

Biden może sprowokować spór z Sądem Najwyższym (fot. PAP/EPA/Doug Mills)
Biden może sprowokować spór z Sądem Najwyższym (fot. PAP/EPA/Doug Mills)

W pierwszych dniach urzędowania Joe Biden podjął bezprecedensową liczbę rozporządzeń, które anulowały szereg decyzji Trumpa. – Biden będzie realizował liberalno-lewicowy program. Zaczyna dość szybko. Pytanie, czy chodzi o to, aby postawić na akcenty, które w początkowej fazie odróżnią go od Trumpa, czy też jest to długofalowy, radykalny plan – uważa prof. Zdzisław Krasnodębski.

Sekretarz stanu USA o decyzji pakistańskiego sądu: Zniewaga dla ofiar terroryzmu

Decyzja pakistańskiego sądu o uniewinnieniu mężczyzny skazanego w sprawie zabójstwa amerykańskiego dziennikarza Daniela Pearla jest „zniewagą dla...

zobacz więcej

Jeśli Biden będzie działał radykalnie, realizując swój liberalno-lewicowy program, może „zderzyć się” z Sądem Najwyższym – twierdzi europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski. Dodaje, że jeśli chodzi np. o edukację, można spodziewać się odejścia od nacisku na „tradycyjne wartości konserwatywne”.

Czytaj także: Transpłciowa kobieta w gabinecie Bidena

Głęboka wymiana administracji


– Z jednej strony mamy wyraźny sygnał, że USA wracają do polityki, w której ochrona klimatu odgrywa kluczową rolę. Mam na myśli powrót do porozumienia paryskiego, czy zablokowanie budowy gazociągu z Kanady do USA. Z drugiej strony pojawiają się już głosy w Kongresie, że skoro USA mają odejść od paliw kopalnych, to trzeba zadbać o ludzi, którzy w tych sektorach pracują i konkurencyjność gospodarki – mówi Krasnodębski.

Czytaj więcej: Biden rozmawiał z Putinem. Krytykuje Nord Stream 2

W opinii europosła pojawiają się też niepokojące sygnały, że po przejęciu władzy dojdzie do „lustracji” amerykańskiej administracji w resortach siłowych, wykraczającej poza to, co jest zwykłą wymianą personalną.

Chęć rewanżu na zwolennikach Trumpa


– To przeczy deklaracjom o konieczności znalezienia płaszczyzny porozumienia z obozem przeciwnika – zauważa i dodaje, że w mediach popierających Bidena widać „chęć rewanżu wobec zwolenników Trumpa”. Jeśli tak się stanie, kontestacja jego prezydentury ze strony obozu konserwatywnego będzie narastała.

Czytaj także: Biden drwi z dziennikarza. Przyczyną pytanie o Putina [WIDEO]

Rektor WUM nie podał się do dymisji i teraz tłumaczy przyczyny afery. „Potrzebowałem czasu”

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong tłumaczy przyczyny afery celebrytów, polityków i osób z władz TVN, które wzięły szczepionki przeznaczone dla...

zobacz więcej

Wątki rasistowskie w edukacji


Pytanie, na ile te wątki zdominują debatę i na ile będzie to radykalne. – Za wcześnie, by na nie odpowiedzieć. Warto też pamiętać, co rzadko podnoszone jest w polskich mediach, że Biden jest katolikiem, tak samo jak spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Po Kennedym Biden to drugi katolicki prezydent w historii USA. Zobaczymy, jaki będzie to miało wpływ na jego prezydenturę. Trzeba jednak podkreślić, że chodzi w tym wypadku o katolików „otwartych”, niekoniecznie trzymających się nauczania Kościoła – mówi Krasnodębski.

Czytaj więcej: Biden anulował zakaz wspierania organizacji aborcyjnych

Biden rezygnuje z polityki promowania „edukacji patriotycznej” w szkołach. – Jego zdaniem dzieci uczono kłamstw o systemowym rasizmie – przypomina prof. Krasnodębski.

W dokumentach ogłaszających dekret Bidena urzędnicy administracji stwierdzili, że panel „dążył do wymazania z historii niesprawiedliwości rasowej w Ameryce”.

„Odbyty bolą? Kaczyński wydymał bejsbolem”. Zamiast dyscyplinarki rekomendacja na zjazd adwokatury

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Mikołaj Pietrzak zaproponował adwokata Michała Szpakowskiego na delegata Krajowego Zjazdu Adwokatury. Szpakowski...

zobacz więcej

Biden może wywołać spór z Sądem Najwyższym


Krasnodębski zauważa, że w USA pojawiają się głosy, że jeśli polityka dotycząca liberalizacji pewnych kwestii będzie zbyt radykalna, może się zderzyć z Sądem Najwyższym, który zdominowany jest przez konserwatystów.

– Można oczekiwać, że krytykę wśród jego adwersarzy wzbudzi m.in. nakaz wstrzymania budowy muru na granicy z Meksykiem oraz wycofanie zakazu podróży do USA osób przybywających z kilku krajów muzułmańskich – analizuje europoseł PiS.

Więcej: USA: Biskupi krytykują decyzję Bidena popierającą LGBT
Nowy prezydent cofnął też m.in. zarządzenie Trumpa wycofujące USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu oraz zezwolenie poprzednika na rurociąg z Kanady do USA - Keystone XL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej