RAPORT

Pogarda

Przepychanki z policją, zatrzymania. Zakończony protest przed budynkiem TK

Od godz. 20 trwa proaborcyjny protest przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego (fot. PAP/Rafał Guz)
Od godz. 20 trwa proaborcyjny protest przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Zakończył się protest przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. aborcji. Demonstracja, którą początkowo planowano do godz. 21 przedłużyła się po tym, jak na teren TK wdarło się kilkoro demonstrantów. Zostali oni zatrzymani. Przed siedzibą TK zostały osoby, które nie chcą dać się wylegitymować policjantom.

Lewica chce mieć swój Kapitol? Zwolennicy aborcji weszli na teren TK [WIDEO]

Podczas demonstracji tzw. Strajku Kobiet w Warszawie doszło do wtargnięcia manifestantów na teren jednej z najważniejszych instytucji w kraju:...

zobacz więcej

W czwartek protesty po publikacji wyroku w sprawie przepisów dotyczących aborcji odbyły się m.in. w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Poznaniu.

W stolicy demonstracja rozpoczęła się po godz. 19 na pl. Na Rozdrożu. Strajk Kobiet planował zorganizować tutaj blokadę drogi, ale ok. godz. 20 demonstranci przeszli przed siedzibę Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha.

Początkowo manifestacja przebiegała spokojnie. Sytuacja zmieniła się po tym, jak na teren Trybunału Konstytucyjnego wdarło się kilkoro demonstrantów. Za ogrodzenie TK poleciały również race. Wcześniej na podjeździe do TK demonstranci wylali czerwoną farbę i ułożyli w niej pluszowe zabawki.

Jak informowała policja, zatrzymane zostały trzy osoby, które – jak podała KSP – odmówiły podania swoich danych. Jedną z zatrzymanych jest jedna z liderek Strajku Kobiet Klementyna Suchanow.

„Klementyna Suchanow jest zatrzymana w Mińsku Mazowieckim. Jest przy niej pełnomocnik. Wszystko wskazuje na to, że spędzi noc na komendzie. To forma bezprawnej represji. Jest osobą publiczną, nie zachodzi obawa ukrycia. Przetrzymywanie jest całkowicie nieuzasadnione” – napisał na Twitterze poseł KO Michał Szczerba.

Kolejną zatrzymaną jest tzw. babcia Kasia, która chodzi regularne na te demonstracje. Piotr Borys (KO) opublikował na Twitterze film, na którym widać jak kobietę policja przenosi do radiowozu. „Interweniujemy ws. zatrzymania »Babci Kasi«. Według świadków była szarpana przez policjanta. Staramy się wyjaśnić zdarzenie. Apeluję do policji, by nie blokować protestujących i pozwolić rozejść się do domów. Wg Konstytucji zgromadzenia w Polsce są legalne!” – napisał poseł.

Strajk „osób z macicami”? Posłanka: Coraz bardziej groteskowa forma protestów [WIDEO]

„Aborcja prawem osób z macicami” – krzyczeli wczoraj uczestnicy Strajku Kobiet. – Forma tych protestów jest coraz bardziej groteskowa. Nie używają...

zobacz więcej

Na miejscu protestu jest też m.in. posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Jak mówiła mediom, w jej ocenie „policja podczas dzisiejszego protestu zachowywała się agresywnie”.

Według informacji przekazanych przez Strajk Kobiet zatrzymani zostali przewiezieni na komisariaty m.in. w Mińsku Mazowieckim, Legionowie i Pruszkowie. Jedna osoba, która była w komendzie przy ul. Żytniej w Warszawie została juz zawolniona.

Na miejscu protestu cały czas są znaczne siły policji. Przed budynkiem Trybunał Konstytucyjnego dochodzi do przepychanek demonstrantów z policją. Funkcjonariusze wyciągają pojedyncze osoby z demonstracji za kordon.

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie.

TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej