RAPORT

Pogarda

Walka z handlem ludźmi. W Brazylii uratowano ponad sto ofiar niewolnictwa

Brazylia walczy z niewolnictwem (fot. Ricardo Funari/Brazil Photos/LightRocket via Getty Images)
Brazylia walczy z niewolnictwem (fot. Ricardo Funari/Brazil Photos/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Podczas skoordynowanych akcji przeprowadzonych na terenie całego kraju uratowano ponad sto ofiar niewolnictwa – poinformowały w czwartek władze Brazylii, określając operację jako „kamień milowy” w walce z handlem ludźmi.

Plaga zabójstw kobiet w Brazylii. Aresztowano 650 osób

– W piątek do wczesnych godzin popołudniowych czasu miejscowego policja aresztowała w 16 z 27 stanów Brazylii 650 osób formalnie oskarżonych o...

zobacz więcej

Większość ze 118 uwolnionych znaleziono na obszarach wiejskich. Wiele osób zbierało pomarańcze w stanie Goias. Kilka innych pracowało w sklepach w Sao Paulo, a dwie osoby były pokojówkami w Rio de Janeiro – jedna z nich przez blisko 40 lat. Wśród uratowanych były osoby starsze, rdzenni mieszkańcy, nastolatki i osoby o specjalnych potrzebach. W 64 skoordynowanych nalotach wzięło udział ponad 500 funkcjonariuszy.

Od 1995 roku, kiedy to Brazylia powołała grupę zadaniową do spraw walki z niewolnictwem, odnaleziono ponad 55 tys. osób, które pracowały w warunkach podobnych do niewolnictwa. W 2020 roku znaleziono ponad 940 takich osób, czyli o około 10 proc. mniej niż rok wcześniej.

W Brazylii niewolnictwo definiuje się jako pracę przymusową, obejmującą również niewolę za długi, poniżające warunki pracy, długi czas pracy, który stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz pracę, która narusza ludzką godność.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej