RAPORT

Tusk kontra Tusk

Karłowata „matka” czerwonych olbrzymów. Galaktyka wygrała konkurs piękności

Zdjęcia zostały wykonane przez Teleskop Hubble’a (fot. Instagram/nasahubble)
Zdjęcia zostały wykonane przez Teleskop Hubble’a (fot. Instagram/nasahubble)

Mało znana galaktyka I Zwicky 18, znajdująca się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, została uznana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Kosmosie. Udostępnione przez NASA zdjęcia 30 galaktyk i skupisk gwiazd zostały wykonane przez Teleskop Hubble'a.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a ukończył w 2020 roku 30 lat. Z tej okazji NASA opublikowała w połowie grudnia wykonane przez teleskop i przetworzone na nowo zdjęcia, przedstawiające galaktyki, mgławice i gromady gwiazd.

Spektakularna pełnia już tej nocy. Na niebie „zaświeci” Wilczy Księżyc

Pierwsza pełnia w 2021 będzie niezwykła. Już w czwartek 28 stycznia wieczorem na niebie będziemy mogli obserwować Wilczy Księżyc. Srebrny Glob...

zobacz więcej

Wśród docenionych przez sympatyków NASA miejsc znalazła się mało znana galaktyka I Zwicky 18 z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

I Zwicky 18 jest niewielką galaktyką karłowatą, składającą się głównie z wodoru i helu. Początkowo uczeni uważali ją za jedną z najmłodszych we Wszechświecie.

Nowsze obserwacje prowadzone za pomocą Teleskopu Hubble’a wykazały jednak obecność w niej słabo świecących czerwonych olbrzymów, co sugeruje, że gwiazdy tej galaktyki zaczęły formować się przynajmniej 1 miliard lat temu, a może nawet ponad 10 miliardów lat temu.

Doceniona ze względu na jej piękno galaktyka jest położona w odległości 59 milionów lat świetlnych od Ziemi, a rozciąga się na obszarze 3000 lat świetlnych.

Badania dotyczące tej galaktyki, prowadzone m.in. za pomocą Teleskopu Hubble'a, poszerzają naszą wiedzę dotyczącą procesu powstawania pierwszych gwiazd w kosmosie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej