RAPORT

Wojna na Ukrainie

Trzaskowski o antysemityzmie i reprywatyzacji. Jest reakcja Kalety

Echa wywiadu prezydenta Warszawy dla Oxford Union (fot. PAP/Tomasz Gzell; TT/Sebastian Kaleta)
Echa wywiadu prezydenta Warszawy dla Oxford Union (fot. PAP/Tomasz Gzell; TT/Sebastian Kaleta)

W związku z „haniebnymi słowami” Rafała Trzaskowskiego ws. reprywatyzacji, jakie padły podczas jego rozmowy z Oxford Union, szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta wystosował pismo do tego stowarzyszenia. Przedstawił w nim swoje stanowisko w tej sprawie.

Trzaskowski: TVP zrobiła ze mnie niskiego człowieka [WIDEO]

Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu stowarzyszeniu Oxford Union. Wiceszef PO oznajmił, że stał się ofiarą „propagandy” mediów publicznych i PiS....

zobacz więcej

Kilka dni temu Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu stowarzyszeniu Oxford Union. Wiceszef PO oznajmił, że stał się ofiarą „propagandy” mediów publicznych i PiS. Mówił też m.in. o antysemityzmie.

– Wymyślili to, że dajemy własność Warszawy w żydowskie ręce, tylko po to, żeby grać antysemicką kartą. Niestety oni to robią – stwierdził, atakując rząd. – Gdziekolwiek mogą używać negatywnych emocji lub grać na ludzkim strachu, to właśnie robią, jeżeli to nie jest antysemityzm, ponieważ antysemityzm w Polsce jest tak haniebny, że nawet rząd nie używa go, gdyż wie, że to by go kompletnie zdyskredytowało, więc zdecydowali poszukać innych możliwości, żeby krytykować moje poglądy i opozycję za wspieranie mniejszości – dodał Trzaskowski.

Te oskarżenia zaskoczyły przewodniczącego komisji weryfikacyjnej i wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę. W rozmowie z portalem tvp.info przypomniał on, że dzięki nagłośnieniu afery reprywatyzacyjnej poszkodowane w niej osoby otrzymują dziś odszkodowania, a nielegalny w wielu przypadkach proceder został wreszcie zatrzymany.

Pismo do Oxford Union


W czwartek Sebastian Kaleta poinformował w mediach społecznościowych o skierowaniu do przewodniczącego Oxford Union pisma zawierającego wyjaśnienia dotyczące afery reprywatyzacyjnej.

„Rafał Trzaskowski podczas dyskusji z organizacją Oxfrod Union postawił tezę, że wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej to »granie antysemicką kartą«. W związku z tymi haniebnymi słowami przesłałem szczegółową informacją o tym, czym była afera reprywatyzacyjna i jak jest wyjaśniana” – napisał Kaleta.

Zamieścił też skan obszernego pisma do Oxford Union, w którym opisał praktyki zwizane z dziką reprywatyzacją oraz działania kierowanej przez siebie komisji weryfikacyjnej.

Wcześniej na swoim profilu na Facebooku Kaleta pisał, że jest „absolutnie zszokowany tym, co Rafał Trzaskowski mówi zagranicznym odbiorcom o kulisach afery reprywatyzacyjnej w Warszawie”.

„Gdy wyjaśniana jest afera korupcyjna, w której mienie polskich Żydów było nierzadko w sposób oszukańczy przejmowane przez osoby z kontaktami w stołecznym ratuszu, polityk PO próbuje to prezentować jako działania antysemickie Jak pomoc ofiarom reprywatyzacji można nazywać antysemityzmem?” – argumentował.

Rafał Trzaskowski w rozmowie ze stowarzyszeniem Oxford Union stwierdził, że wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej to "...

Opublikowany przez Sebastian Kaleta Wtorek, 26 stycznia 2021


Wywiad z Trzaskowskim opublikowano na kanale Oxford Union w serwisie YouTube.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej