RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy chcą mieć głos w sprawie polskiej elektrowni atomowej

Niemcy  podjęły działania ws. w sprawie polskiej elektrowni atomowej (fot. Frank Bienewald/LightRocket via Getty Images)
Niemcy podjęły działania ws. w sprawie polskiej elektrowni atomowej (fot. Frank Bienewald/LightRocket via Getty Images)

Berlin chce, aby polskie plany budowy elektrowni atomowej uwzględniały także opinie Niemców. Chodzi o mieszkańców terenów, które w przypadku awarii elektrowni mogłyby ulec skażeniu – informuje portal dw.com.

Horała: Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają

Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają – zapewnił wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Stany...

zobacz więcej

Budowa w Polsce elektrowni atomowej na razie jest dopiero w planach, ale niemiecki rząd podjął już pierwsze kroki w tej sprawie.

Według informacji zamieszczonych przez gazety z grupy medialnej RND, niemieckie Ministerstwo Środowiska złożyło w Komitecie Espoo zawiadomienie dotyczące możliwości oddziaływania planowanej przez Polskę inwestycji na Niemcy.

Doniesienia te potwierdził sekretarz stanu w ministerstwie Jochen Flasbarth. Dodał, że zostało to skonsultowane z niemieckim resortem gospodarki.

Niemcy chcą mieć wgląd w szczegóły projektu


Z informacji RND wynika, że resort środowiska chce mieć wgląd w szczegóły projektu, dotyczące m.in. rodzaju reaktorów i środków bezpieczeństwa. Według Flasbartha „próba uzyskania prawa głosy dla obywateli Niemiec może dotyczyć także innych elementów polskiej strategii energetycznej do roku 2040” – informuje dw.com. Polityk miał jednak zapewnić, że „rząd Niemiec będzie respektował prawo Polski do decydowania o swojej polityce energetycznej i ekologicznej i zgłaszał potrzebę negocjacji tylko w przypadkach, w których Niemcy czują się dotknięte jakimiś projektami”.

Konwencja Espoo zobowiązuje państwa do oceny oddziaływania prowadzonych inwestycji na środowisko naturalne sąsiednich krajów. W Polsce przepisy konwencji obowiązują od 1997 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej