RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Suski: To atak na polski przemysł zbrojeniowy. Producent karabinka Grot szykuje pozew

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski zapewnia, że karabinek produkowany w Fabryce Broni w Radomiu przeszedł wszystkie testy i jest w pełni bezpieczny. Odniósł się w ten sposób do niedawnej publikacji portalu onet.pl, który opisywał polską broń w negatywnym świetle.

Rzecznik WOT: Tak, karabinek Grot zagraża i to bardzo. Żołnierzom przeciwnika [WIDEO]

– To jest naprawdę bardzo dobra konstrukcja, którą wysoko oceniamy i oczywiście ciągle modyfikujemy. Wyeliminowaliśmy bardzo wiele niedomagań,...

zobacz więcej

Według posła Marka Suskiego informacje o złej jakości karabinków Grot produkowanych w Fabryce Broni w Radomiu stanowią atak na polski przemysł zbrojeniowy.

Publikacja Onet.pl


Według informacji, które opublikował Onet.pl, karabinek miał „zagrażać żołnierzom”. Internetowa publikacja powoływała się na raport byłego oficera jednostki GROM Pawła Mosznera i jego zespołu, który „ujawnia pełen zakres wad karabinka Grot”. Doniesienia Onetu zaniepokoiły polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy zwrócili się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie, w trybie pilnym, posiedzenia Komisji Obrony Narodowej.

Na artykuł zareagowało Ministerstwo Obrony Narodowej przypominając, że każda produkcja jest obarczona jakimiś wadami, które są systematycznie usuwane. Resort zapewnił, że współpraca z producentem karabinków układa się bardzo dobrze.

Do sprawy odniosły się także Wojska Obrony Terytorialnej, które mają na wyposażeniu ponad 40 karabinków Grot. Ich liczba ma się w ciągu najbliższych lat prawie podwoić. W zamieszczonym w mediach społecznościowych wpisie WOT przypomniały, że „do tej pory reklamacje dotyczyły 4 proc. egzemplarzy, z czego 3705 dotyczyło tylko i wyłącznie magazynków”.

Zobacz więcej Problemy z karabinkiem Grot? Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu

Fabryka Broni Łucznik w Radomiu przygotowuje pozew sądowy


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia, że publikacja portalu onet.pl może mieć na celu podważenie wiarygodności polskiego producenta karabinków Grot przed zaplanowanym przetargiem na wyposażenie bojowe armii ukraińskiej.

Producent karabinka Grot - Fabryka Broni Łucznik w Radomiu - przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy publikują kłamstwa na jego temat - powiedział w czwartek w Radomiu poseł PiS Marek Suski.

– W ostatnim czasie mieliśmy bezpardonowy atak na polski przemysł zbrojeniowy, w tym na fabrykę w Radomiu. Pojawiły się kłamstwa, które zostały upublicznione na zagranicznym, polskojęzycznym portalu, gdzie napisano, że jest raport, który mówi o tym, że karabinek jest niebezpieczny dla polskich żołnierzy – powiedział Suski. Jak podkreślił, to nieprawda.

Atak na Groty a ukraiński przetarg. „Niemieckie media w interesie niemieckich firm”

Po serii artykułów Onetu atakujących polski karabinek Grot pojawiają się pytania, czy to przypadek, że awantura wybuchła teraz, gdy Ukraińcy...

zobacz więcej

„Ta broń jest niezawodna”


W ocenie posła PiS ekspert, na którego powołuje się Onet w swej publikacji, miał możliwość testowania jednego z pierwszych egzemplarzy karabinka w wersji próbnej, które nie były dostarczane do wojska, a jedynie poddawane testom i później modyfikowane.

Podkreślił, że tam „rzeczywiście były pewne usterki, które zostały w trakcie dalszych prac nad tym karabinkiem wyeliminowane”. Według Suskiego obecnie ta broń „jest niezawodna", a posłowie opozycji opierając się na informacjach prasowych „bez sprawdzenia wypowiadają bzdury”. – Po tych wszystkich doniesieniach fabryka broni przygotowuje pozew sądowy wobec tych wszystkich, którzy te kłamstwa publikują – powiedział Suski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej