
Państwa na całym świecie tracą setki miliardów dolarów rocznie na skutek nadużyć podatkowych – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w czwartek w niemieckim dzienniku ekonomicznym „Handelsblatt”, wzywając do „globalnej krucjaty” przeciw uchylaniu się od płacenia podatków.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 r. – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Przyjęto, że tegoroczny deficyt...
zobacz więcej
„Koronawirus to zdecydowanie jeden z największych kryzysów w światowej gospodarce” – pisze szef polskiego rządu w „Handelsblatt”. „Wiele gospodarek może potrzebować lat, aby powrócić do poziomu wyników z 2019 r. Nie możemy pozwolić, aby koszty kryzysu spadły słabszych i biedniejszych” – przekonuje.
Premier podkreśla, że według raportu organizacji Tax Justice Network (TJN) „z 427 mld dolarów strat podatkowych rocznie 245 mld dolarów wynika z nadużyć podatkowych popełnianych przez duże międzynarodowe korporacje, a 182 mld dolarów – z oszustw podatkowych dokonywanych przez osoby prywatne”.
Zobacz także: Polska niespełna rok, Niemcy pięć lat, Włochy 20 – tyle czasu mamy odrabiać straty po pandemii
„Gdzie podziały się te pieniądze? Wygenerowane zyski w wysokości 1,38 bln dolarów nie były opodatkowane w krajach, w których zostały osiągnięte, ale zostały przeniesione do rajów podatkowych o wyjątkowo niskim lub nieistniejącym obciążeniu podatkowym. Bogaci zapłacili mniej podatków, niż powinni byli zapłacić” – zauważa Morawiecki.
Ponad 200 osób z całego kraju zostało oszukanych przy zakupie kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych. Ich straty w łącznej kwocie...
zobacz więcej
„Kwestia ogólnoświatowej działalności karuzeli podatkowych nie ogranicza się, jak się czasem błędnie zakłada, do rajów podatkowych – pisze premier Morawiecki.
„We wspomnianym raporcie (TJN) wymieniono cztery kraje i terytoria, które są jednymi z najbardziej odpowiedzialnych za szarą strefę finansową: Kajmany (16,5 proc. globalnych strat podatkowych, czyli 70 mld dolarów), Wielka Brytania (10 proc., 42 mld dolarów), Holandia (8,5 proc., ponad 36 mld dolarów) i Luksemburg (6,5 proc., ponad 27 mld dolarów)” – wyjaśnia Morawiecki.
Szef polskiego rządu wskazuje, że „z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że Unia Europejska traci co najmniej 170 mld euro rocznie na rzecz rajów podatkowych”.
Ponad 4 tys. placówek gastronomicznych otrzymało środki z Tarczy Finansowej PFR 2.0 – poinformował we wtorek na Twitterze wiceprezes Polskiego...
zobacz więcej
Ambicją Polski jest dziś „zainicjowanie globalnej krucjaty przeciwko unikaniu opodatkowania” – pisze Morawiecki.
„Jako lider w zmniejszaniu luki VAT Polska proponuje europejską konwencję przeciwko oszustwom związanym z VAT w celu zwalczania mafii VAT. Pokazaliśmy, że można pomyśleć niedogmatycznie o tym, jak radykalnie poprawić prawidłowość płacenia podatku VAT poprzez współpracę międzyrządową na szczeblu europejskim” – stwierdził premier.
Podkreślił, że „zmniejszenie luki VAT w UE (...) powinno stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej na najbliższe trzy lata”.
Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia mają zostać oskładkowane – podał w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Stanisław Szwed, sekretarz...
zobacz więcej
Jak pisze premier, Polska proponuje w tej sytuacji „szereg działań o charakterze kamieni milowych, które należy rozumieć jako drogowskazy do światowych standardów uczciwej polityki podatkowej jako filary sprawiedliwości podatkowej”.
„Po pierwsze: kontrola publiczna nad polityką podatkową dużych międzynarodowych korporacji oraz przejrzystość ich transakcji finansowych i strategii podatkowych. Po drugie: partnerstwo między państwami i uczciwymi firmami, na przykład w zakresie środków pomocowych w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa, aż po ogólne zamówienia publiczne. Po trzecie: te same standardy uczciwego opodatkowania we wszystkich krajach, a tym samym wyraźna czerwona kartka dla tych krajów, które trwale sprzyjają przenoszeniu pieniędzy podatników do rajów podatkowych” – wymienił.
„Bo każde euro, które trafia w ten sposób do narodowego budżetu Holandii czy Luksemburga, oznacza stratę kilkudziesięciu lub kilkuset euro dla gospodarstw domowych krajów, w których osiągnięto zyski – np. Polski, Niemiec, Francji, Czech lub Rumunii”.
Zobacz także: Tarcza 6.0. Pomoc ma trafić do większej liczby branż
Na zakończenie tekstu w „Handelsblatt” premier Mateusz Morawiecki pisze: „Ustanawianie światowych standardów i walka o uczciwe, równe szanse odgrywa kluczową rolę w budowaniu nowego porządku. Świat po pandemii będzie potrzebował takiego nowego porządku. Kamieniem węgielnym jest zniesienie rajów podatkowych – poprzez nową umowę społeczną dla rzeczywistości po pandemii”.