RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ważna reforma w Polsce. Sprawą zainteresował się syn Donalda Trumpa

Donald Trump Jr. (fot. PAP/Abaca/Anadolu Agency)
Donald Trump Jr. (fot. PAP/Abaca/Anadolu Agency)

Amerykański serwis internetowy opublikował informacje o przygotowywanej w Polsce ustawie gwarantującej wolność słowa w serwisach społecznościowych. Artykuł na ten temat udostępnił na swoim profilu na Twitterze Donald Trump Jr.

Wulgarny wpis i gest Rabieja. „Próbuje o sobie przypomnieć”

Paweł Rabiej wrzucił do sieci zdjęcie z wulgarnym hasłem antyrządowym. Polityk pokazał też środkowy palec i napisał, że „grzeczniej się nie da”. –...

zobacz więcej

Temat ograniczania wolności słowa w sieci jest coraz poważniejszy. Odpowiednie regulacje w tej sprawie uchwaliło więc już kilka państw europejskich. Sprawa nabrała jeszcze większego rozgłosu po tym, jak konta byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zaczęły blokować Facebook, Twitter, YouTube czy Instagram.

Nad przygotowaniem regulacji gwarantujących wolność słowa w sieci od pewnego czasu pracował też zespół ekspertów w polskim ministerstwie sprawiedliwości.

– Istotą jest to, żeby właściciele mediów społecznościowych nie ingerowali swoimi decyzjami w przebiegów procesów demokratycznych. Decyzje dotyczące tego, czy dana treść nie narusza prawa krajowego, nie powinny finalnie leżeć w ich rękach – komentował niedawno wiceminister Sebastian Kaleta.

Zobacz także -> Kaleta: Państwo musi chronić wolności słowa przed Big Tech

Sprawę opisał amerykański portal z wiadomościami, opiniami i komentarzami – Breitbart.com. „Kaleta wezwał też Stany Zjednoczone do ochrony każdego obywatela przed cenzurą Big Tech w mediach społecznościowych, ponieważ jego własny kraj również przygotowuje nowe przepisy wprowadzające standardy wolności słowa w internecie” – napisał portal.

„Wolność słowa jest zagrożona”

„Cenzura prewencyjna”. Kaleta krytykuje blokowanie kont Trumpa

W ostatnich dniach świat obiegły informacje, że Facebook, Twitter i Instagram zablokowały profile Donalda Trumpa. „To zła droga, droga wiodąca do...

zobacz więcej

Podkreślono informacje polskiego resortu o tym, że niektóre europejskie kraje – na przykład Francja Emmanuela Macrona i Niemcy Angeli Merkel – już regulują Big Tech w sposób, który pozwala im „zmusić media społecznościowe do usunięcia niektórych treści”. Polska chce też, by przepisy zabraniały cenzury treści, które nie są sprzeczne z państwowym porządkiem prawnym.

„Polski minister powiedział amerykańskiemu nadawcy Glennowi Beckowi, że wielu wydawców, wielu polityków jest teraz zainteresowanych koncepcją reformy, ponieważ widzieli, że wolność słowa jest zagrożona i chcą ją chronić” – pisze Breitbart.com.

Polityk miał tu przywołać zarówno problem masowych ograniczeń nakładanych na Donalda Trumpa w ostatnich tygodniach, jak i polskich doświadczeń bezwzględnej cenzury z czasów komunizmu.

Zobacz także -> Biden drwi z dziennikarza

Duże zainteresowanie polskim projektem

Chaos w Holandii przed wyborami. Czy dojdzie do zmiany premiera?

Brutalne starcia z policją, kradzieże, płonące auta i setki aresztowanych. Po zaostrzeniu restrykcji Holendrzy wyszli na ulice, a dodatkowa afera w...

zobacz więcej

Kaleta miał zaznaczyć, że nie trafiają do niego argumenty, iż serwisy społecznościowe są prywatnymi firmami. Podkreślił, że sieci telefoniczne również zaczynały jako prywatne przedsiębiorstwa, ale „przekształciły się w firmy użyteczności publicznej z demokratycznie odpowiedzialnym nadzorem”. Nie można więc zabronić ludziom, by w rozmowach telefonicznych wyrażali swoje opinie.

Artykuł amerykańskiego portalu w tej sprawie cieszył się w sieci dużym zainteresowaniem. Tylko na Twitterze zdobył ponad 15 tys. polubień. Z kolei wśród 5 tys. użytkowników sieci, którzy udostępnili ten tekst na swoich profilach znalazł się Donald Trump Jr. Konto syna byłego prezydenta obserwuje na Twitterze ponad 6 mln osób.

Co ciekawe, swój wniosek ustawodawczy dotyczący wolności w internecie przygotowuje już także Węgierski Komitet Wolności Cyfrowej. Jak podkreślono, ważne serwisy dopuszczające się cenzury i ograniczające wolność wypowiedzi nie powinny być bezkarne, a ich zakres działań musi być oparty o funkcjonujący w danym kraju system prawny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej