RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd chce pomóc ciężarnym. Wójcik: Przekazałem projekt rozwiązań

Projekt dotyczy hospicjów perinatalnych (fot. Shutterstock/Syda Productions)
Projekt dotyczy hospicjów perinatalnych (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Przekazałem dziś ważny projekt rozwiązań mających na celu pomoc ze strony państwa kobietom w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady; projekt otrzymali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki – poinformował minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Aborcja prawem „osób z macicami”? Poseł PSL: Powstają najrozmaitsze dziwne teorie

Wśród haseł, jakie pojawiły się w środę na manifestacji „Strajku Kobiet” były m.in. mówiące o tym, że aborcja jest prawem „osób z macicami”. – To...

zobacz więcej

Nieoficjalnie wiadomo, że projekt porusza m.in. kwestię hospicjów perinatalnych, o których wsparcie partia ta zabiega już od kilku miesięcy.

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego pisemne uzasadnienie.

Z uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma „charakter eugeniczny”.

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ubiegłego roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu...

zobacz więcej

TK wskazał też, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Zobacz także: Lempart grozi lekarzom i urzędnikom: Jełopy, każdego z was znajdziemy [WIDEO]


źródło:

Zobacz więcej