RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionki na COVID-19 radzą sobie z mutacjami wirusa

Przeciwciała były w stanie powstrzymać wirusa (fot. Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images)
Przeciwciała były w stanie powstrzymać wirusa (fot. Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images)

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, że przeprowadzone przez nie badania laboratoryjne sugerują, że ich szczepionka działa również przeciwko wariantom SARS-CoV-2 wykrytym w Wielkiej Brytanii i RPA, choć w tym drugim przypadku nieco słabiej.

Mutacja koronawirusa z Wysp już w 70 krajach, a z RPA – w 31

Liczba krajów i terytoriów, gdzie dotarł już wariant koronawirusa rozpoznany na Wyspach Brytyjskich, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak podano w komunikacie, badanie zostało przeprowadzone przez Pfizera i naukowców Uniwersytetu Teksańskiego. Polegało ono na połączeniu in vitro trzech stworzonych sztucznie wirusów posiadających kluczowe mutacje, jakie zawierają nowe warianty koronawirusa, z osoczem osób, które otrzymały szczepionkę. Przeciwciała obecne w osoczu zneutralizowały wszystkie wirusy.

Firmy zaznaczyły jednak, że „neutralizacja wirusa z trzema kluczowymi mutacjami obecnymi w wariancie wykrytym w Afryce była nieco niższa”. Zdaniem autorów badań nie powinno to jednak znacząco wpłynąć na obniżenie skuteczności szczepionki.

Jak podano w komunikacie, Pfizer i BioNTech prowadzą dalsze badania, biorąc pod uwagę wszystkie mutacje, oraz monitorują nowe powstające warianty koronawirusa.

Reakcje immunologiczne na szczepionki. Włosi mają zespół do ich monitorowania

We Włoszech nastąpiło pogorszenie sytuacji pandemicznej – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W środę powstało włoskie konsorcjum grup...

zobacz więcej

Czytaj więcej: WHO WHO: Możemy szybko dostosować szczepionki do nowych wariantów SARS-CoV-2

Spółki zaznaczyły, że choć teraz nie ma takiej potrzeby, są „gotowe do reakcji”, jeśli nowe warianty okażą się odporne na szczepionkę. Prezes BioNTech Ugur Sahin ocenił wcześniej, że zaadaptowanie preparatu to kwestia kilku tygodni.

Wcześniej do podobnych wniosków na podstawie własnych badań doszła amerykańska Moderna. One również wykazały, że zawarte w krwi przeciwciała były w stanie powstrzymać wirusa, jednak reakcja na wariant z RPA była nieco słabsza.

Firma zapowiedziała pracę nad przygotowaniem dodatkowego zastrzyku, mającego wzmocnić odporność przeciw nowym wariantom, choć zaznaczyła, że obecnie nie jest to konieczne.

źródło:

Zobacz więcej