RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spektakularna pełnia już tej nocy. Na niebie „zaświeci” Wilczy Księżyc

Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Skąd pochodzą? (fot. PAP/DPA)
Każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Skąd pochodzą? (fot. PAP/DPA)

Pierwsza pełnia w 2021 będzie niezwykła. Już w czwartek 28 stycznia wieczorem na niebie będziemy mogli obserwować Wilczy Księżyc. Srebrny Glob znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Gdzie oglądać pełnię Wilczego Księżyca i skąd pochodzi jej nazwa?

Tajemnicze zielone światło na niebie. Zadrżały szyby [WIDEO]

Obiekt, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek nad północno-zachodnią granicą Hiszpanii i Portugalii, mógł być dużym meteorytem, a nawet...

zobacz więcej

Styczniowa pełnia zwyczajowo nosi nazwę Wilczego Księżyca lub Zaćmienia Księżyca Wilka. Określenie wywodzi się z legend rdzennych Amerykanów, ponieważ z początkiem roku, gdy było najzimniej, wilki podchodziły bliżej ludzkich osad w poszukiwaniu pożywienia. Wtedy też ich wycie było najlepiej słyszalne.

Kiedy obserwować pełnię Wilczego Księżyca?


Wilczy Księżyc jest już niemal nad nami. Kulminacyjny moment wędrówki w opozycji do Słońca nastąpi około godz. 20:16 w czwartek 28 stycznia – wtedy też pełnia Księżyca będzie najlepiej widoczna.

Zjawisko można obserwować gołym okiem, choć użycie teleskopu lub lornetki zdecydowanie ułatwi podziwianie Srebrnego Globu w pełni. Najlepiej przy tym wyruszyć poza miasto, z dala od sztucznych świateł rozjaśniających niebo. Przy użyciu dodatkowego sprzętu można dostrzec niektóre obiekty księżycowe, takie jak Morze Spokoju lub jasny Krater Kopernika – podaje NASA.

Pogoda utrudni obserwacje?

Gwiazda Betlejemska nad Polską. Wyjątkowe nagranie [WIDEO]

Jedną z poważnych przeszkód w obserwacji koniunkcję Jowisza i Saturna było duże zachmurzenie. Tego problemu nie mieli obserwatorzy w Wielkopolsce....

zobacz więcej

Podziwianie pierwszej pełni w 2021 roku utrudni jednak zachmurzenie, prognozowane dla znacznej części Polski. Pomocny może okazać się wiatr, który pozwoli na obserwację Księżyca.

Technicznie, niezależnie od pogody, styczniowa pełnia Wilczego Księżyca jest idealnie widoczna we wszystkich zakątkach kraju.

Następna okazja w lutym – pełnia Śnieżnego Księżyca


Następna okazja do podziwiania Srebrnego Globu w pełni za niespełna miesiąc – 27 lutego 2021 roku. Druga pełnia roku nazywana jest pełnią Śnieżnego Księżyca.

Zobacz także: Czarne dziury to nie kosmiczne odkurzacze – czyli „spaghetti z gwiazdy”

źródło:
Zobacz więcej