RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kraska: Skutki obecnych obostrzeń są widoczne i odczuwalne

Obostrzenia okazały się skuteczne i mogą obowiązywać po 1 lutego (fot. PAP/Jacek Szydłowski)
Obostrzenia okazały się skuteczne i mogą obowiązywać po 1 lutego (fot. PAP/Jacek Szydłowski)

Skutki obowiązujących w Polsce obostrzeń są widoczne i odczuwalne; średnia tygodniowa zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce jest niższa niż w innych krajach europejskich. Osiągnęliśmy pewną stabilizację – ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Rzecznik rządu: Będziemy rozważać kroki prawne wobec Pfizera

Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller....

zobacz więcej

Wiceminister zdrowia pytany był w Polskim Radiu 24, czy obostrzenia z punktu widzenia zdrowotnego okazały się skuteczne i powinny obowiązywać dalej po 1 lutego.

– My te skutki odczuwamy i widzimy w porównaniu do krajów naszych sąsiadów, do krajów europejskich. Średnia tygodniowa zakażeń w Polsce z ostatniego tygodnia była mniej więcej na poziomie 5,5 tys., w porównaniu np. do Francji, gdzie wynosi 20 tys. i Hiszpanii, gdzie jest 40 tys. nowych zakażeń – odpowiedział Kraska.

Sztaby pracują nad nowymi obostrzeniami


– Te obostrzenia, które wprowadziliśmy, myślę, że zadziałały w Polsce. Osiągnęliśmy pewną stabilizację. Chciałbym, by ta stabilizacja była na zdecydowanie niższym poziomie, ale, jak pamiętamy okres końca października, początku listopada, gdy nowych przypadków mieliśmy prawie 27 tys. – to są to nieporównywalne liczby – powiedział wiceminister. – Dlatego decyzja o ewentualnych zmianach obostrzeń jest decyzjami – myślę – bardzo trudnymi, bardzo poważnymi i bardzo przemyślanymi. Od kilkunastu dni sztaby ekspertów bardzo nad tym pracują, ponieważ widzimy, że wirus nie zna granicy

Wskazał, że decyzję w sprawie obostrzeń przedstawi premier Mateusz Morawiecki. – Już za kilka godzin się wszystkiego dowiemy – dodał.

„Każdy obywatel będzie miał wybór, z której szczepionki skorzystać”

Wszystkie produkty, które będą dopuszczane na rynku europejskim, będą dostępne także w Polsce – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller w TVP Info....

zobacz więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę, że w czwartek rząd przedstawi informację na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego.

Od 28 grudnia, początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane.

Szkoły


W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w środę, że nie będzie rekomendował dalszego otwierania szkół. Poinformował, że w drugim tygodniu lutego będą powtórzone badania przesiewowe nauczycieli i po ich zakończeniu pojawią się kolejne rekomendacje resortu w sprawie szkół.

źródło:

Zobacz więcej