RAPORT

Pogarda

Naukowcy stworzyli żel, który: zapobiega ciąży, chroni przed wirusami i zwiększa libido

Żel antykoncepcyjny przetestowano dotąd na szczurach (fot. Shutterstock/Maridav)
Żel antykoncepcyjny przetestowano dotąd na szczurach (fot. Shutterstock/Maridav)

Najnowsze

Popularne

Zespół z North Carolina State University połączył trzy składniki w jednym żelu – substancję przeciwwirusową, antykoncepcyjną i poprawiającą ukrwienie narządów płciowych. Jak zapewniają naukowcy, testy na zwierzętach wykazały wysoką skuteczność.

Zakażone SARS-CoV-2 częściej rodzą dzieci przed czasem

Przedwczesne porody są częstsze u kobiet zakażonych SARS-CoV-2 w porównaniu z odsetkami w ogólnej populacji ciężarnych – wynika z analizy danych z...

zobacz więcej

Antykoncepcyjny gossypol, przeciwwirusowy tenofowir i zwiększająca ukrwienie gliceryna to aktywne składniki żelu opracowanego przez specjalistów z North Carolina State University.

Badania na szczurach


W testach na szczurach zapobiegał ciąży w 100 proc., podczas gdy dostępne na rynku żele mają w tym względzie średnią skuteczność 87 proc. – informują badacze.

– W naszej nowej formule zastosowaliśmy trzy farmakologiczne substancje. Mamy nadzieję, że ten działający potrójnie antykoncepcyjny żel będzie mógł zwiększyć bezpieczeństwo i jakość seksualnych zbliżeń – mówi prof. Ke Cheng, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Bioactive Materials”.

Badacze w pierwszej kolejności przeprowadzili testy in vitro, które pokazały, że żel skutecznie zabija plemniki, blokuje wirusy i jest bezpieczny dla komórek nabłonka pochwy.

Rak szyjki macicy. Zaskakujące wyniki badań kobiet, które poroniły

Z każdą ciążą, nawet jeśli zakończyła się ona poronieniem, spada ryzyko rozwoju raka trzonu macicy – wykazała analiza 30 dotychczasowych badań z...

zobacz więcej

Z kolei badania na samicach szczurów pokazały, że przed ciążą chroni skuteczniej niż antykoncepcyjny nonoxynol 9.

Zwiększył libido samców


Badania z udziałem samców pokazały z kolei wzrost libido – po zastosowaniu żelu szczury częściej się parzyły.

– Stworzony przez nas antykoncepcyjny żel działa lepiej pod względem zapobiegania ciąży niż dostępne na rynku, a także pokazał wysoki potencjał do poprawy bezpieczeństwa i jakości seksualnych zbliżeń – podkreśla prof. Cheng.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej