RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany na języku, dłoniach i stopach. Powodem może być koronawirus

Zmiany skórne pojawiają się u ponad 40 proc. osób (fot. Shutterstock/Maridav)
Zmiany skórne pojawiają się u ponad 40 proc. osób (fot. Shutterstock/Maridav)

Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach, będące rezultatem infekcji koronawirusem, pojawiają częściej, niż dotychczas przypuszczano – twierdzi zespół hiszpańskich badaczy z Madrytu. Szacują oni, że objawy te występują nawet u 25-40 proc. zakażonych.

Mutacja koronawirusa z Wysp już w 70 krajach, a z RPA – w 31

Liczba krajów i terytoriów, gdzie dotarł już wariant koronawirusa rozpoznany na Wyspach Brytyjskich, wynosiła 70 na dzień 25 stycznia, o 10 więcej...

zobacz więcej

Jak odnotowali lekarze z madryckiego szpitala La Paz, we wcześniejszych badaniach przeprowadzanych w Hiszpanii oraz w kilku innych państwach świata podczas pierwszej fali COVID-19 wskazywano, że pojawienie się zmian na powierzchni języka oraz skórze dłoni i stóp nigdy nie było aż tak wysokie.

Powszechne symptomy


Wyniki badań opublikowane w piśmie specjalistycznym „British Journal of Dermatology” dowodzą, że symptomy zaobserwowane przez lekarzy z Madrytu „powinny zostać uznane jako jedne z powszechnych” podczas infekcji SARS-CoV-2.

Według hiszpańskich badaczy u 25 proc. z prawie 700 przebadanych pacjentów leczonych na COVID-19 występowały niewielkich rozmiarów rany na powierzchni języka lub wewnątrz jamy ustnej. Autorzy badania wskazali, że pojawiające się na płaskiej części języka rany są często powodem utraty smaku u osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Przy Lotnisku Chopina będzie można zrobić szybki test na COVID-19

Od czwartku w hotelu przed strefą odlotów stołecznego Lotniska Chopina będzie można zrobić szybki test w kierunku COVID-19 – podały służby prasowe...

zobacz więcej

Zmiany na skórze


Lekarze z madryckiego szpitala La Paz wskazali, że zdecydowanie częstszym objawem, który dotychczas również nie był uwzględniany jako główny symptom COVID-19, są zmiany na skórze dłoni i stóp. Szacują, że czerwone plamy pojawiające się na rękach i stopach zainfekowanych występują u ponad 40 proc. pacjentów chorych na COVID-19.

„Dzięki zaobserwowaniu tych zmian możliwe jest szybsze zdiagnozowanie zakażenia koronawirusem ” – napisali we wnioskach ze studium madryccy lekarze, którzy swoje badanie przeprowadzili w okresie pierwszej fali epidemii. Objęło ono pacjentów szpitala La Paz i hospitalizowanych w szpitalu polowym na stołecznych targach IFEMA.

źródło:

Zobacz więcej