RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogoda na czwartek. Silne mgły i opady śniegu

Intensywne opady śniegu w Przemyślu (fot. Darek Delmanowicz/PAP)
Intensywne opady śniegu w Przemyślu (fot. Darek Delmanowicz/PAP)

Jak informuje IMGW nad Europą dominują liczne układy niskiego ciśnienia, jedynie Półwysep Iberyjski jest pod wpływem wyżu. Obszar całego kraju znajduje się pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Pomorzem. Z zachodu napływa chłodna masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa i będzie spadało.

Arktyczne mrozy wrócą. Prognoza długoterminowa, nawet -30 stopni

zobacz więcej

W czwartek zachmurzenie duże. Rano na wschodzie mogą utrzymywać się silne zamglenia. Opady śniegu, na zachodzie kraju także opady deszczu ze śniegiem. Na północy kraju opady okresami o umiarkowanym natężeniu; prognozowana wysokość opadu na Pomorzu do około 8 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej również do około 8 cm na Pomorzu i Kujawach.

Temperatura maksymalna od -2 st. na krańcach wschodnich kraju, do 0 st., 2 st. w centrum i na północnym-zachodzie, do około 3 st. na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w strefie nadmorskiej okresami w porywach do 55 km/h, w szczytowych partiach Sudetów i Tatr do 65 km/h, z kierunków zachodnich, miejscami powodować będzie zawieje lub zamiecie śnieżne.

Zobacz także: Morze głębokie na 300 metrów. Tytan - tajemniczy księżyc Saturna

W nocy zachmurzenie duże. Opady śniegu na całym obszarze kraju, poza północno-zachodnią częścią. W pierwszej połowie nocy na Śląsku możliwe opady deszczu marznącego powodującego gołoledź. Na zachodzie miejscami mgła ograniczająca widzialność do około 200 m. Na północnym wschodzie oraz w Karpatach opady okresami będą o umiarkowanym natężeniu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na tym obszarze do 8 cm.

Pogoda na piątek


Temperatura minimalna od -5 st. do -2 st., cieplej nad morzem, tam około 0 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni, jedynie na południowych krańcach kraju początkowo zachodni skręcający nad ranem na południowo-wschodni.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami głównie w Wielkopolsce. Rano na wschodzie mogą utrzymywać się silne zamglenia. Opady śniegu, miejscami także deszczu ze śniegiem, a na południu również opady deszczu marznącego powodującego miejscami gołoledź. Temperatura maksymalna od -3 st., -2 st. na krańcach wschodnich i w kotlinach górskich, do -1 st., 0 st. na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, jedynie na Dolnym Śląsku i w Małopolsce południowo-wschodni.

źródło:
Zobacz więcej