RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przegląd haseł i deklaracji na „Strajku Kobiet” [WIDEO]

Sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego, przez centrum Warszawy, przed siedzibę PiS. Po publikacji uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji ruszyły manifestacje „Strajku Kobiet”. Najliczniejsze nielegalne zgromadzenie obserwują reporterzy portalu tvp.info. Jakie hasła i deklaracje głoszą uczestnicy proaborcyjnego protestu na czele z jego liderkami, w tym grożącą lekarzom Martą Lempart? Prezentujemy galerię zdjęć z manifestacji. Ostrzegamy: na dołączonych nagraniach padają wulgarne okrzyki i widnieją niecenzuralne hasła.

Dlaczego dziś opublikowano uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji? Znamy przyczynę

– Rząd próbuje przykryć swoją nieudolność i fiasko programu szczepień – powiedział w Sejmie przewodniczący PO Borys Budka, oskarżając Trybunał...

zobacz więcej

Protest, który rozpoczął się przed siedzibą TK przy al. Szucha, trwa od godz. 18.30. Sprzed siedziby Trybunału uczestnicy protestu przeszli na plac Na Rozdrożu, a dalej Alejami Ujazdowskimi na plac Trzech Krzyży. Potem demonstranci przeszli na Aleje Jerozolimskie, skręcili w ul. Raszyńską i po godz. 20 zatrzymali się w okolicach siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Na koniec protest ma się przenieść z powrotem przed TK.

Manifestacje zabezpiecza policja, która kieruje także ruchem w stolicy.

Wulgarne hasła na manifestacji Lempart


Protestujący wznoszą antyrządowe i antypolicyjne okrzyki. Wśród wykrzykiwanych haseł słychać m.in.: „Myślę, czuję, decyduję”, „To jest wojna”, czy sztandarowy, wulgarny okrzyk „Strajku Kobiet”: „Wypie***lać”. Inne to: „Moja macica, mój wybór”, „J***ć pały, trybunały (…) i rząd cały” czy hasła nawiązujące do proaborcyjnych demonstracji w Argentynie. Manifestanci domagają się – jak widać na przyniesionych przez nich transparentach – między innymi aborcji na żądanie i dymisji rządu.

Zobacz także --> Lempart grozi urzędnikom i lekarzom: Jełopy, każdego z was znajdziemy

Na początku zgromadzenia Marta Lempart groziła urzędnikom Kancelarii Premiera, przestrzegając przed publikacją wyroku TK w Dzienniku Ustaw: „Będziemy cię ścigać tak długo, że już nic innego z całego swojego życia nie będziesz pamiętał”.

Ostrzegamy: na nagraniach padają wulgarne okrzyki i widnieją niecenzuralne hasła
W sieci internauci relacjonują także przebieg manifestacji. W innym miejscu Marta Lempart mówiła, że „Polska jest dla wszystkich: dla kobiet, dla osób z niepełnosprawnościami, dla osób LGBT”. Jak zauważono, to właśnie dzieci, które mogą urodzić się z niepełnosprawnościami, organizacja Lempart chce objąć aborcją.

„Kobietą nie jestem, ale macicę mam”


Wśród haseł pojawiają się także porównania takie jak: „Nikt mnie nie zmusi do oddania nerki, tak samo nikt mnie nie zmusi do oddania macicy”. Ta sama uczestniczka stwierdziła, że choć „może nie jest kobietą, ale macicę ma”. Z megafonu padają także deklaracje: „Aborcja prawem osób z macicami”.

Nowicka przyrównuje do Holokaustu


– Przypomnijmy sobie hitlerowskie Niemcy i wszystkie ustawy antyżydowskie. Czy można uznać to za prawo? Nie. I my teraz mamy z czymś podobnym do czynienia – wysnuła z kolei porównanie posłanka Wiosny Wanda Nowicka. Na innych nagraniach widać dużą agresję młodych uczestników manifestacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej