RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Festiwal fake newsów”. Niedzielski wyjaśnia kwestie zakupów szczepionek

Polska ma zakontraktowane do końca tego roku 85 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19 – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. Na antenie TVP Info ocenił, że „mamy do czynienia z festiwalem fake newsów”, a on od dwóch dni stale zajmuje się prostowaniem informacji. Niedzielski poinformował też, że w skali kraju przekroczyliśmy milion osób zaszczepionych.

„Dostali szczepionki poza kolejnością”? Porozumienie Chirurgów oskarżyło 18 polityków

Porozumienie Chirurgów Skalpel napisało na Twitterze, że przedstawia „poczet tych, którzy dostali szczepionki poza kolejnością” i udostępniło...

zobacz więcej

Jak mówił w programie „Gość Wiadomości” szef resortu zdrowia, liczba nieprawdziwych informacji wokół Narodowego Programu Szczepień, obserwowana w ostatnich dniach „jest przerażająca”.

„Jedna szczepionka jest jednodawkowa”


– Ja poświęcam ostatnie dwa dni na ciągłe tłumaczenie, że cała nasza populacja jest zabezpieczona. Mamy zakontraktowanych 85 mln dawek. Ponieważ jedna z tych szczepionek jest jednodawkowa, to mamy zapewnione dawki dla ponad 50 mln osób – podkreślił Adam Niedzielski.

Przypomniał też, że szczepienia są przeznaczone dla dorosłych obywateli, których w kraju jest 31 mln, więc zakontraktowane dostawy zapewnią zaszczepienie całej docelowej populacji kraju.

Jak mówił, z tego powodu Polska może teraz wybierać interesujące oferty koncernów farmaceutycznych, „zamiast kupować to co proponują producenci i w tych terminach, które proponują”. Odniósł się przy tym do zarzutów opozycji, która informowała o tym, że Polska odstąpiła od zakupu części proponowanych szczepionek.

Niedzielski: Jednocześnie rezygnujemy i kupujemy


– Rzeczywiście zrezygnowaliśmy z pewnej liczby szczepionek, ale one miały być dostarczone pod koniec tego roku – powiedział Niedzielski. Wyjaśnił przy tym, że pojawiają się inne oferty, m.in. ze strony Moderny, którą mamy poznać w najbliższych dniach.

– Będziemy jednocześnie rezygnowali ze szczepionek i kupowali wyłącznie te, które są dostępne w dogodnych dla nas terminach, czyli jak najszybciej – podsumował Niedzielski.

Polska zrezygnowała z dodatkowych szczepionek? Premier: Kolejne fake newsy

Kolejne fake news, które dementujemy; Polska kupiła 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID w ramach unijnych mechanizmów; teraz czekamy na dostawę...

zobacz więcej

Minister pytany o to, czy plan zaszczepienia 3,1 mln Polaków do końca marca jest aktualny, odparł: „Jak najbardziej”.

Dodatkowe terminy dla seniorów


Jednocześnie poinformował, że jeśli pojawią się nowe dostawy, to jest szansa na to, że zostaną uruchomione dodatkowe miejsca na szczepienia dla seniorów, którzy nie zdążyli się zapisać.

Nie ma potrzeby gromadzić się przed przychodniami, bo to generuje tylko ryzyko zakażenia – zaapelował, wskazując, że seniorzy zostawiali kontakty do siebie, wysyłali wiadomości SMS, na które placówki zdrowotne będą odpowiadać, gdy tylko dostępne będą miejsca na szczepienie.

Milion osób zaszczepionych w Polsce


Niedzielski przekazał też, że w środę na godz. 18:00 „było zaszczepionych ponad 60 tys. osób”, co oznacza, że przekroczyliśmy milion zaszczepionych osób.

Spośród wspomnianego miliona 150 tys. osób, to są pacjenci, którzy otrzymali drugą dawkę, a 850 tys. przyjęła dotąd tylko pierwszą dawkę szczepionki.

źródło:
Zobacz więcej