RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Setki oszukanych przy zakupie kryptowaluty. Policja apeluje, by się zgłaszali

Straty łącznie przekraczają kilka milionów złotych (fot. Shutterstock/Melena-Nsk)
Straty łącznie przekraczają kilka milionów złotych (fot. Shutterstock/Melena-Nsk)

Ponad 200 osób z całego kraju zostało oszukanych przy zakupie kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych. Ich straty w łącznej kwocie przekraczają kilka milionów zł. Podkarpacka policja, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, apeluje o zgłaszanie się pokrzywdzonych.

Oszust chciał latać za darmo, wylądował w więzieniu

Sąd w amerykańskim stanie Teksas skazał 32-letniego Hubbarda Bella za oszustwo. Mężczyzna podrobił identyfikatory pracowników linii lotniczej...

zobacz więcej

Jak poinformowała rzeczniczka podkarpackiej policji podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, śledztwo prowadzone przez Wydział dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem podkarpackiego wydziału zamiejscowego PK w Rzeszowie dotyczy doprowadzenia ponad 200 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zakupie kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego aspenholding.com.

– Straty łącznie przekraczają kilka milionów złotych, zaś jednostkowo wahają się one od 1 tysiąca do ponad 700 tys. złotych. Pokrzywdzeni pochodzą z terenu całego kraju – zaznaczyła podinsp. Tabasz-Rygiel.

Osoby publiczne miały zachęcać do inwestycji


Wyjaśniła, że mechanizm działania zaczynał się od podsuwania w internecie osobom zainteresowanym inwestowaniem artykułu, w którym osoby publiczne, znane ze świata mediów, miały zachęcać do inwestycji m.in. w kryptowaluty za pośrednictwem podmiotu Aspen Holding.

– Artykuł ten za każdym razem był fingowany. Linki do artykułów podstawiane były m.in. na popularnych portalach społecznościowych. W celu wywołania presji na pokrzywdzonych, w artykule umieszczany był zegar odliczający czas do podjęcia decyzji, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc do rejestracji – wyjaśniła rzeczniczka podkarpackiej policji.

Seniorka wyrzuciła przez balkon pieniądze i biżuterię. Wierzyła, że pomaga policji

68-latka z Sopotu wyrzuciła przez balkon 7 tys. zł i biżuterię. Kobieta uwierzyła oszustowi podszywającemu się pod policjanta, który twierdził, że...

zobacz więcej

Aby osoba zainteresowana mogła się zarejestrować, musiała podać swoje dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail. Na podany numer w niedługim czasie dzwonił „konsultant”, który zapewniał o legalnej działalności podmiotu Aspen Holding oraz możliwości uzyskania szybkiego zysku inwestycyjnego.

– Do podjęcia współpracy niezbędne było wpłacanie opłaty wpisowej w wysokości 250 USD, która umożliwiała założenie „indywidualnego konta inwestycyjnego” – zaznaczyła podinsp. Tabasz-Rygiel.

Kontakt telefoniczny


Podkreśliła, że kontakt odbywał się wyłącznie telefonicznie, bowiem Aspen Holding nie ma siedziby w Polsce; jako oficjalna siedziba firmy wskazany jest adres na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym. Przedstawiciele Aspen Holding telefonowali z numerów rozpoczynających się od kierunkowego +48 71(...), ale również +48 22(...) oraz numerów zagranicznych +44(...) wskazujących na Wielką Brytanię. Połączenia były jednokierunkowe, oddzwonienie do nich nie było możliwe.

Osoby zainteresowane inwestowaniem instalowały w swoich komputerach, za namową sprawców, ogólnodostępne na rynku oprogramowania o nazwie AnyDesk lub TeamViewer, umożliwiające zdalną obsługę komputera.

Czytaj także: Straciła 100 tys. zł, bo zaufała wirtualnemu marynarzowi z Hamburga

Oszustwo vatowskie na europalety. Służby rozbiły przestępczą szajkę

Co najmniej 8 mln zł wyłudził gang, na czele którego miał stać biznesmen Jerzy M., prowadzący działalność w jednej z podkaliskich wsi. Podczas...

zobacz więcej

Dostęp do bankowości internetowej


– W konsekwencji pokrzywdzeni udostępniali zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiali dostęp do bankowości online. W ten sposób sprawcy dokonywali licznych operacji finansowych przy wykorzystaniu kantorów lub giełd umożliwiających zakup kryptowaluty Bitcoin, której jednostki następnie wyprowadzane były na specjalnie wygenerowane portfele kryptowalutowe – wyjawiła podinsp. Tabasz-Rygiel.

Dodała, że te transakcje pokrzywdzeni, zmanipulowani przez sprawców, osobiście autoryzowali w systemie bankowym poprzez wpisanie kodu SMS czy podanie indywidualnego kodu zabezpieczającego, w zależności od zabezpieczeń systemu w danym banku.

– W każdym przypadku, pokrzywdzeni byli przekonani, że inwestują swoje środki w kryptowaluty bądź inne aktywa, za pośrednictwem platformy aspenholdinng.com, mogące im przynieść szybki zysk inwestycyjny – podkreśliła rzeczniczka KWP w Rzeszowie.

Transakcje wykonywane były w trakcie trwającego połączenia telefonicznego z „konsultantem”, który zapewniał inwestujących, że cały proces inwestycyjny przebiega pomyślnie. – W wielu przypadkach zaciągane były również kredyty obciążające pokrzywdzonych, ponownie autoryzowane przez nich samych, lecz będących w przekonaniu, że zaciągnięty kredyt zostanie im niezwłocznie zwrócony z wielokrotnym zyskiem – dodała.

Aktywna działalność platformy inwestycyjnej Aspen Holding, identyfikowanej w internecie m.in. pod adresami aspenholding.com lub aspenholding.co, miała miejsce w latach 2019-2020.

Czytaj także: Była ścigana za stręczycielstwo i sutenerstwo. Przed policją schowała się w walizce

Lekarz w centrum szczepień okazał się oszustem. Trafił do aresztu

Polecony przez lokalny Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) Ozan K., który pracował jako koordynator w centrum szczepień przeciw COVID-19 w Hagen...

zobacz więcej

Obie te domeny, a także wykorzystane rachunki bankowe, giełdy, kantory kryptowalutowe, numery telefonów, oprogramowanie komputerowe oraz inne usługi są zarejestrowane i administrowane przez podmioty mające swoją siedzibę poza granicami kraju.

Apel policji


Policja zwraca się do osób pokrzywdzonych w ten sposób o zgłaszanie się.

Apeluje jednocześnie o weryfikowanie wiarygodności i rzetelności podmiotu, z którym zamierza się podjąć współpracę, zwłaszcza w internecie.

Zachęca też do sprawdzania Listy Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, na którą wpisywane są podmioty prowadzące nielegalną działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. Na niej został umieszczony w grudniu 2020 r. m.in. Next Trade Ltd., właściciel Aspen Holding.

– Zwracajmy również uwagę, na inne platformy inwestycyjne działające w podobny sposób jak Aspen Holding – przestrzega policja.

Czytaj także: Staruszka straciła złote monety warte ponad milion złotych. Zatrzymania

źródło:
Zobacz więcej