RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Lempart grozi lekarzom i urzędnikom: Jełopy, każdego z was znajdziemy [WIDEO]

Liderka „Strajku Kobiet” Marta Lempart na manifestacji (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Liderka „Strajku Kobiet” Marta Lempart na manifestacji (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Jesteśmy gotowe, żeby wyjść na ulice – ogłosiły przedstawicielki ogólnopolskiego „Strajku Kobiet” po publikacji uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Chwilę później demonstranci zebrali się przed siedzibą TK. Liderka protestów Marta Lempart zagroziła urzędnikom i lekarzom, którzy odmówią aborcji: „Każdego z was znajdziemy, z każdym z was będziemy się sądzić tak długo, że nie będziecie mieć żadnych innych wspomnień ze swojej kariery zawodowej”.

Dlaczego dziś opublikowano uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji? Znamy przyczynę

– Rząd próbuje przykryć swoją nieudolność i fiasko programu szczepień – powiedział w Sejmie przewodniczący PO Borys Budka, oskarżając Trybunał...

zobacz więcej

– Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady; wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie; to nie my zaczęłyśmy – nawoływała Marta Lempart, a na profilu jej organizacji pojawiło się wezwanie, żeby „zrobić piekło”.

Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji


Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zwołały konferencję prasową po publikacji przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia pisemnego do wyroku z 22 października ubiegłego roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Poza stolicą protesty zapowiedziano też w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach.

W Warszawie przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego po konferencji pojawiła się Marta Lempart, która odnosząc się do urzędników odpowiedzialnych za publikację wyroku TK w Dzienniku Ustaw mówiła:

„Jełopy, artykuł 231 Kodeksu karnego, nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza. Który się odważy? Kto będzie tym frajerem w kancelarii, który się podpisze? Będziemy cię ścigać tak długo, że już nic innego z całego swojego życia nie będziesz pamiętał”. Uzasadnienie wyroku TK nazwała „oświadczeniem magister Przyłębskiej, która udaje prezeskę Trybunału”. – Za chwilę ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw, państwowym publikatorze. To nie jest kolorowanka pana Kaczyńskiego – stwierdziła Lempart.

Liderka „Strajku Kobiet”: Pożałujecie


Następnie swoje groźby skierowała do lekarzy.

– Wiemy, że prawdopodobnie znajdą się lekarze, którzy są tchórzami, którzy będą kłamać, że prawo się zmieniło, którzy będą próbowali odmawiać aborcji. Każdego z was znajdziemy, z każdym z was będziemy się sądzić tak długo, że nie będziecie mieć żadnych innych wspomnień ze swojej kariery zawodowej – mówiła na manifestacji liderka „Strajku Kobiet”.

Jak dodała, „pożałujecie momentu, w którym stchórzyliście; to ostrzeżenie dla lekarzy i lekarek, dla dyrektorów i dyrektorek szpitali”.

– Nie opłaci się wam podlizywanie się tej władzy. To jest nasza obietnica – zaznaczyła Lempart.

„Przemoc seksualna” i „zamiatanie pod dywan”. Margot atakuje „GW”, Suchanow i Lempart

Kolektyw „Stop Bzdurom” i znany jako „Margot” Michał Sz. wystosowali wezwanie do „Gazety Wyborczej”. Aktywiści LGBT żądają usunięcia ich z listy...

zobacz więcej

– Wiemy, że prawdopodobnie znajdą się lekarze, którzy są tchórzami, którzy będą kłamać, że prawo się zmieniło, którzy będą próbowali odmawiać aborcji. Każdego z was znajdziemy, z każdym z was będziemy się sądzić tak długo, że nie będziecie mieć żadnych innych wspomnień ze swojej kariery zawodowej – mówiła na manifestacji liderka „Strajku Kobiet”. Jak dodała, „pożałujecie momentu, w którym stchórzyliście; to ostrzeżenie dla lekarzy i lekarek, dla dyrektorów i dyrektorek szpitali”.

– Nie opłaci się wam podlizywanie się tej władzy. To jest nasza obietnica – zanzaczyła Lempart.

Zobacz także: „Znajdzie się jeden odważny, co ma broń?”. Lempart się wypiera

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej