RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szumowski niewinny ws. zakupu respiratorów. „Była pozytywna rekomendacja CBA”

Przy umowie na zakup respiratorów była pozytywna rekomendacja CBA (fot. Wojciech Olkuśnik/PAP)
Przy umowie na zakup respiratorów była pozytywna rekomendacja CBA (fot. Wojciech Olkuśnik/PAP)

Przy umowie na zakup respiratorów przez resort zdrowia od firmy E&K była pozytywna rekomendacja CBA – poinformował przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Waldemar Andzel z PiS. Wykluczono powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a firmą.

MZ: Kolejne respiratory wkrótce trafią do Polski

Kolejne 140 respiratorów dotrze do Polski w dwóch transzach, 3 i 5 lipca, w ramach realizacji umowy z firmą E&K – wynika z oświadczenia...

zobacz więcej

Przed tygodniem komisja miała trzy posiedzenia – dwa zwołane na wniosek opozycji. Andzel odpowiedział na pytania Polskiej Agencji Prasowej o szczegóły posiedzenia poświęconego ewentualnym powiązaniom między transakcjami Ministerstwa Zdrowia oraz spółek Skarbu Państwa a działaniami służb specjalnych, oraz o działania służb zabezpieczające takie transakcje. 

Pozytywna rekomendacja CBA ws. zakupu respiratorów


Przewodniczący powiedział w środę PAP, że komisja w trybie niejawnym zapoznała się z informacjami na temat wsparcia służb specjalnych dla procesu zakupów realizowanych w celu zwalczania epidemii SARS CoV-2. Przyznał, że omawiano m.in. sprawę umowy na zakup respiratorów, zawartej w kwietniu 2020 r. przez Ministerstwo Zdrowia ze spółką E&K. – Z przedstawionej informacji wynika, że ówczesne kierownictwo resortu zdrowia, zawierając umowę, posiadało pozytywną rekomendację Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy umowie na zakup respiratorów – powiedział Andzel.

– W czasie posiedzeń Komisja wysłuchała informacji o przeprowadzonej przez służby specjalne analizie powiązań i monitoringu działań stron transakcji między resortem zdrowia i spółką E&K – poinformował.

Pytany, czy podczas posiedzenia analizowano też rolę byłego ministra zdrowia i członków kierownictwa resortu w całej transakcji, powiedział, że „przedstawione Komisji informacje wykluczają jakiekolwiek powiązania korupcyjne między kierownictwem Ministerstwa Zdrowia a wskazaną firmą”.

Zapas respiratorów w polskich magazynach. Szef ARM podał dane

Agencja Rezerw Materiałowych dysponuje obecnie zapasem respiratorów oraz środków ochrony osobistej – poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski....

zobacz więcej

– Formułowane w debacie publicznej oskarżenia i tezy o możliwych powiązaniach między stronami zawartej umowy nie mają potwierdzenia w faktach – zapewnił przewodniczący komisji.

Firma E&K należąca według mediów do handlarza bronią w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości z kontraktu – dostarczyła 200 sztuk respiratorów.

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

źródło:

Zobacz więcej