RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Książka o akcji #UwolnićOmara. Wydawnictwo wstrzymuje publikację

Omar Al-Halabi i Karolina Baca-Pogorzelska byli współautorami książki (fot. FB/ Uwolnić Omara)
Omar Al-Halabi i Karolina Baca-Pogorzelska byli współautorami książki (fot. FB/ Uwolnić Omara)

Historia sprowadzenia do Polski Omara Al-Halabiego i jego rodziny z Syrii miała zostać zwieńczona wydaniem książki opowiadającej o akcji #UwolnićOmara. Współpracowali przy niej dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska oraz reporter TVN Piotr Czaban, a premiera miała być w 2021 roku. Miała – bo wydawnictwo SQN, które miało ją wydać, wstrzymało się z publikacją – dowiedział się portal tvp.info. Powodem są ujawnione przez nas informacje o tym, że Syryjczyk miał się dopuścić przemocy wobec żony. Jak mówi nam Baca-Pogorzelska, książka potrzebowała „innej formuły”.

Baca-Pogorzelska przyznaje: Wiedziałam, że Omarowi założono niebieską kartę

Żona Omara pojechała do szpitala na Banacha, a jemu założono niebieską kartę. Wątpliwości ws. tego, czy jego córka rzeczywiście zginęła w Aleppo,...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy wydarzeń z 27 grudnia ubiegłego roku, gdy do mieszkania na warszawskiej Ochocie została wezwana policja, po zgłoszeniu o przemocy wobec żony ze strony Omara Al-Halabiego – co na początku tego tygodnia ujawnił na łamach portalu tvp.info Cezary Gmyz.

Syryjczyk miał pobić kobietę; funkcjonariusze na ścianach i kanapie mieszkania zauważyli krew. Po tych wydarzeniach mężczyzna miał zniknąć z Warszawy.

Medialna akcja TVN


Azyl w Polsce uzyskał pod koniec sierpnia wraz z żoną i dwójką dzieci, między innymi dzięki wsparciu medialnemu i głośnej akcji #UwolnićOmara, prowadzonej przez dziennikarzy Karolinę Bacę-Pogorzelską i Piotra Czabana. Dodatkowe kontrowersje tej sprawie budzą wątpliwości dotyczące przeszłości Syryjczyka, o których pisaliśmy na portalu tvp.info.

Zwieńczeniem wielomiesięcznej akcji #UwolnićOmara miała być wydana w 2021 roku książka. Jej współautorami mieli być właśnie Omar Al-Halabi, jego żona oraz wspomniani dziennikarze: Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban.

Co z publikacją książki?


Jak oficjalnie informowali w mediach społecznościowych w październiku ubiegłego roku, „wspólną książkę” miało wydać Wydawnictwo SQN.


Jeszcze w grudniu Karolina Baca-Pogorzelska relacjonowała, że zespół autorów ma za sobą napisanych już 700 tys. znaków „na dwa miesiące przed dedlajnem (terminem oddania – red.)”. Kolejne postępy były już w nowym roku. Okazuje się jednak, że do publikacji książki – przynajmniej na razie – nie dojdzie.

Nowe informacje ws. bohatera akcji „Uwolnić Omara”. Toczy się postępowanie

Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota prowadzi dochodzenie ws. pobicia Syryjki przez Omara Al-Halabiego, męża poszkodowanej. Chodzi o wydarzenia z...

zobacz więcej

– Po ostatnich informacjach medialnych zawiesiliśmy premierę tej książki i na razie jej nie wydajemy – mówi portalowi tvp.info Piotr Stokłosa, dyrektor marketingu w Wydawnictwie SQN. Jak dodaje, publikacja była jedynie wstępnie wpisana w plany wydawnicze.

Baca-Pogorzelska: Potrzebna była inna formuła


Pracująca nad książką dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska pytana przez portal tvp.info o wstrzymanie publikacji poinformowała, że „prace zostały zawieszone” na podstawie wspólnej decyzji autorów, ale rozmowy o tym prowadzono jeszcze przed naszymi artykułami. Powód?

– Potrzebna była inna formuła, szersze podejście do tematu. Mnie nadal wiąże umowa z Wydawnictwem SQN i szukamy odpowiedniego podejścia do tematu. Wojna w Syrii trwa już 10 lat. Nie chcemy o tym zapominać – deklaruje dziennikarka.

Zobacz także: Baca-Pogorzelska przyznaje: „Wiedziałam, że Omarowi założono niebieską kartę”

źródło:
Zobacz więcej