RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pociągiem do Krainy Wielkich Jezior. CPK dofinansuje linię przez Mrągowo i Mikołajki

Inwestycja ułatwi dostęp do kolei mieszkańcom i turystom (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Inwestycja ułatwi dostęp do kolei mieszkańcom i turystom (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Centralny Port Komunikacyjny dofinansuje prace przygotowawcze dla modernizacji linii kolejowej nr 223 biegnącej z Orzysza przez Mikołajki, Mrągowo i Biskupiec do Czerwonki. Jest ona od ponad 10 lat zamknięta dla ruchu pasażerskiego. Dzięki modernizacji oraz stworzeniu tzw. trzeciej szprychy CPK mieszkańcy Mazur i turyści zyskają możliwość szybkiego dotarcia do stolicy i innych części kraju.

Sikorski żąda przerwania budowy CPK. Prezes: Stworzył swoją wizję portu i z nią walczy

Europoseł PO Radosław Sikorski poinformował, że w związku z epidemią liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska spadła o 99 proc....

zobacz więcej

Jak wynika z treści porozumienia podpisanego dzisiaj w Ministerstwie Infrastruktury, spółka Centralny Port Komunikacyjny dofinansuje prace przygotowawcze dla modernizacji linii nr 223. Inwestycja została zakwalifikowana do drugiego etapu naboru w ramach Programu Kolej+.

Kwota dofinansowania ze strony CPK wyniesie do 20 mln zł, co – jak informuje spółka – stanowi istotną część potrzebnego wkładu własnego samorządu. Resztę sfinansuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz władze Mrągowa, Biskupca i Orzysza. Inwestorem w ramach Programu Kolej+ będzie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Łączny koszt całej inwestycji ma wynieść ok. 400 mln zł.

Linia ta została zamknięta ponad 10 lat temu i od tego czasu nie była remontowana. Zarośnięte i porzucone obiekty infrastrukturalne (w tym np. most nad Jeziorem Mikołajskim) wkrótce zmienią swoje oblicze. Skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy i odwiedzający Krainę Wielkich Jezior Mazurskich – zapowiada CPK.

– Mazury to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku Polaków. Ale modernizacja tej linii to także świetna wiadomość dla mieszkańców. Przygotowując inwestycje CPK dbamy o to, aby skorzystali na nich zarówno mieszkańcy, jak też ci, którzy traktują Mazury jako miejsce wypoczynku. Dlatego zdecydowaliśmy się dofinansować tę inwestycję kwotą 20 mln zł. Dzięki temu działaniu zwiększamy dostępność transportową kolejnych miast, w tym Mrągowa i Mikołajek, które znowu zostaną włączone do sieci kolejowej – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Przywrócenie transportu kolejowego na linii kolejowej przez Mrągowo i Mikołajki zapewni ponowne włączenie tych miast do sieci kolejowej wraz z możliwością dogodnych przesiadek na połączenia regionalne i dalekobieżne w Orzyszu (w relacjach w kierunku Ełku, Giżycka, Łomży i Warszawy).

Przez stację w Orzyszu ma przebiegać linia nr 29, czyli tzw. szprycha nr 3 z Warszawy przez Ostrołękę, Łomżę i Pisz do Giżycka. To kluczowy element komponentu kolejowego CPK na Mazurach. Czas przejazdu z Orzysza do Warszawy wyniesie około dwóch godzin.

Podsumowanie przygotowań do budowy CPK

Wybór doradcy strategicznego, rozpoczęcie wykupu gruntów oraz wytyczenie kolejowych korytarzy transportowych. Tak wyglądały przygotowania do budowy...

zobacz więcej

Jak wynika z harmonogramów CPK z Ostrołęki do Łomży pojedziemy pociągiem przed końcem 2027 r. (odcinek Warszawa – Ostrołęka istnieje i jest eksploatowany w ruchu pasażerskim), zaś planowany termin otwarcia pozostałego fragmentu tzw. szprychy nr 3 z Łomży przez Pisz, Orzysz do Giżycka to 2031 r. W 2020 r. Spółka CPK ogłosiła postępowanie na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) dla fragmentu szprychy nr 3.

– CPK to promowanie kolei. Nie chodzi nam tylko o budowę kolei dużych prędkości, które połączą największe polskie miasta. Chodzi nam o to, aby kolej stała się atrakcyjnym i konkurencyjnym środkiem transportu dla podróży po Polsce. Dlatego już w Koncepcji CPK wskazaliśmy godne wsparcia inicjatywy rozbudowy sieci kolejowej. Pisaliśmy wówczas między innymi o tzw. Pętli Mazurskiej. Dzisiaj, decyzją ministra Marcina Horały, bierzemy współodpowiedzialność finansową za odtworzenie jej istotnej części, linii do Mikołajek i Mrągowa – przypomina Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

– Ta inwestycja stanowi wielką szansę rozwojową dla Mrągowa i całego regionu, zarówno jeżeli chodzi o zwiększenie ruchu turystycznego, jak też lepsze skomunikowanie miejscowychterenów inwestycyjnych. Mieszkańcy czekają na przywrócenie ruchu pasażerskiego od 2010 roku. Teraz, dzięki staraniom samorządów i wsparciu ze strony CPK, wyczekiwane inwestycje staną się faktem, a podróżni z Mrągowa będą mogli dojechać nie tylko do Olsztyna, ale i do Warszawy – mówi Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa.

Inwestycje kolejowe CPK na Warmii i Mazurach


Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Dla ponad 700 km z nich prace przygotowawcze już trwają. Jak wynika z aktualnych harmonogramów CPK pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć w 2023 r. Na Program CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Łącznie to 30 zadań inwestycyjnych, których inwestorem jest spółka CPK.

W województwie warmińsko-mazurskim w ramach Programu Kolejowego CPK powstanie 74 km nowych linii kolejowych, które wybuduje CPK, a kolejnych 208 km zostanie zmodernizowanych przez PKP PLK. Inwestycje te zapewnią skrócenie przejazdu z Olsztyna do Warszawy do 1 godz. 45 min. Z Pisza do stolicy dojedziemy w 1 godz. 45 min., z Ełku w 2 godz. 5 min., z Giżycka w 2 godz. 15 min. i z Elbląga w 2 godz. 25 min.

-> Zielony? Demokratyczny? Solidarnościowy? – Zobacz wizualizacje koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego

źródło:
Zobacz więcej