RAPORT

Pogarda

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji

Najnowsze

Popularne

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ubiegłego roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok jeszcze w środę zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. W uzasadnieniu podtrzymano tezy zawarte w październikowym wyroku, ale pozostawiono pewną furtkę interpretacyjną.

W 2020 roku aborcja zabiła więcej ludzi niż liczy populacja Polski

W 2020 roku dokonano aż 42,6 milionów aborcji – wynika z danych portalu Wordmeters.info. Oznacza to, że zabito więcej ludzi niż liczy populacja...

zobacz więcej

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny – po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji – orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.


Zobacz: Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji (PDF)

Furtka interpretacyjna


W uzasadnieniu wyroku TK zawarto pewną furtkę, która pozwala na różne interpretacje tego, co w praktyce oznacza zagrożenie dla zdrowia matki w przypadku wystąpienia wady letalnej. Zapisano bowiem, że aborcja jest dopuszczalna w przypadku, gdy „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki”.

Facebook ogranicza treści krytyczne wobec organizacji Lempart

„W poście udostępnionym przez Twoją stronę brakuje kontekstu” – taki komunikat przekazała nam administracja Facebooka, tłumacząc dlaczego zostały...

zobacz więcej

Jedną z podnoszonych już teraz wątpliwości jest kwestia zdrowia psychicznego i konsekwencji, które dla kobiety może przynieść taki poród.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Dlaczego tak długo trwała publikacja uzasadnienia?


Publikacja pełnego uzasadnienia wyroku była możliwa dopiero dziś, bo właśnie w środę wpłynęło ostatnie zdanie odrębne do uzasadnienia wyroku jednego z sędziów TK.

Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia; zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw – poinformowało z kolei Centrum Informacyjne Rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej