RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budka prowadzi rozmowy z Hołownią? „Sam może dołączyć do Polski 2050” [WIDEO]

Choć parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej przechodzą do Polski 2050, Borys Budka zasugerował, że może prowadzić rozmowy z Szymonem Hołownią. – Ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni jest siostrzanym ugrupowaniem Platformy Obywatelskiej. To jest projekt budowany po to, żeby w razie potrzeby sam Budka przeskoczył do Hołowni. Być może Hołownia w swojej nazwie wyznaczył sobie cel. Jego celem jest wygranie wyborów w 2050 roku. Prędzej jednak to projekt chwilowy, który zgaśnie, tak jak zgasł Palikot i Nowoczesna – powiedział tvp.info poseł PiS Robert Telus.

Najnowsze sondaże. Zaskakująca sytuacja PiS, potężny problem Budki

Koronawirus przyniósł niespotykany i absolutnie zaskakujący kryzys. Gospodarka stanęła, sklepy i restauracje zamknięto, tysiące Polaków choruje, a...

zobacz więcej

Budka o rozmowach z Hołownią: Nie będę zdradzał „politycznej kuchni”


O swoje rozmowy z Szymonem Hołownią przewodniczący PO Borys Budka był pytany w Polsat News. „Nie będę zdradzał politycznej kuchni” – stwierdził szef największej partii opozycyjnej. Choć do Polski 2050 z Koalicji Obywatelskiej przeszli senator Jacek Bury i wieloletnia posłanka Joanna Mucha, to Budka ciepło wypowiadał się o Hołowni. „To oczywiste, że jeżeli łączą nas podobne postulaty i wartości, a co więcej, Szymon Hołownia część swojego środowiska opiera na byłych ministrach z rządu Donalda Tuska czy Ewy Kopacz, czyli rządów PO i PSL, to ten dialog, współpraca będzie oczywista” – przekonywał Budka. Na początku poprzedniej kadencji Sejmu problemem dla PO nie była Polska 2050, tylko Nowoczesna. Ówczesny lider PO nie szczędził krytyki wobec ugrupowania Ryszarda Petru. Grzegorz Schetyna zarzucał m.in. Nowoczesnej dogadywanie się z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie komisji dotyczącej afery Amber Gold. „Petru jest niedojrzały politycznie, nie rozumie, o co gra” – takie słowa Schetyny o Petru cytował wówczas „Newsweek”. W wojnie o liberalny elektorat zwyciężył Schetyna, który wchłonął i podporządkował sobie całkowicie Nowoczesną. Budka obrał zupełnie inny kurs wobec Hołowni.

Zobacz także: Budka nie chce wojny z Hołownią. „Uśmiecha się, kiedy dostaje ciosy” [WIDEO]

Jarosław Urbaniak z KO: Mieliśmy już transfery i powroty „synów marnotrawnych”


Jak na ten kurs patrzą politycy PO? – Borys Budka tutaj wykazuje się ogromną dojrzałością polityczną. Po prostu ze spokojem do tego podchodzi. Nie robiłbym z tego sensacji. Wręcz jestem zaskoczony, bo Budka jest przewodniczącym od niedawna, a taką dojrzałością się wykazuje – odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Urbaniak. Czy taka postawa lidera nie doprowadzi do kolejnych transferów albo przepływu elektoratu PO do Polski 2050? – My naprawdę jesteśmy starzy wiarusi. Lojalność wobec partii to jest jakaś wartość. Myślę, że spora część naszych członkiń i członków o tym wie. My swoją historię mamy. Tych transferów przeżyliśmy trochę i w jedną, i w drugą stronę i powroty „synów marnotrawnych”. Więc podchodzimy do tego z dużym spokojem – tłumaczył poseł Urbaniak z PO.

Jan Mosiński z PiS: Schetyna był przebiegły, Budka wypycha swoją postawą kolejnych polityków PO


– Grzegorz Schetyna był o tyle przebiegły, że wewnątrz Platformy Obywatelskiej powstał plan, aby wszystkie tak zwane „partie kanapkowe”, jak Nowoczesna i inne zassać do środka i w jakiś sposób wpływać na te formacje. To się udało w przypadku Nowoczesnej Ryszarda Petru. Schetyna był tutaj bardziej przebiegły. Borys Budka raczej wypycha swoją postawą kolejnych polityków PO ze swoich szeregów niż gra w przebiegły sposób, osłabiając pozycję Szymona Hołowni. Budka to taki polityczny „miękiszon” czy męczennik. Taka postawa: „no cóż, dostałem z liścia od Schetyny, mogę dostać i od Hołowni, ja to wszystko wytrzymam”. To nie są cechy lidera. Lider musi pilnować swojego środowiska, nadawać mu pewien ton. Tutaj ani walki, ani lidera nie ma – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

Hołownia: Nie podstawiam nogi PO, to sztafeta, gramy o to samo

Nie podstawiam nogi Platformie Obywatelskiej. To jest jak sztafeta. W sztafecie chodzi o to, żeby dobiec do mety, meta jest jedna i wciąż ta sama –...

zobacz więcej

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Budka zachowuje się inaczej niż aktyw PO


– Nie jest mi wiadomo, żeby Borys Budka podjął z Polską 2050 jakiekolwiek rozmowy. Rozumiem, że to zaproszenie do dialogu, z czego bardzo się cieszę. Borys Budka ma całkiem inną strategię niż jego ugrupowanie, którego członkowie, jak dzisiaj Dariusz Rosati, atakują nas i wypominają różne rzeczy, które się nie zdarzyły. Na przykład mówią, że Szymon Hołownia nie poparł Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich, co jest po prostu nieprawdą. Jesteśmy atakowani przez aktyw Platformy, ale Budka być może chce przełamać ten trend – mówiła Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050.

Zobacz także: Czym różni się Polska 2050 od PO? „Oni byli za demontażem państwa, my nie” [WIDEO]

Dariusz Wieczorek z SLD: Wyborca wybierze oryginał, a nie podróbkę PO


– My na Lewicy przeżywaliśmy to samo. Na końcu efekt będzie taki: wyborca jest osobą mądrą i inteligentną, obserwuje to, co się dzieje. Jeżeli pan Hołownia będzie przejmował działaczy Platformy Obywatelskiej, to nagle się okaże, że powstaje PO Bis. Wyborca w takiej sytuacji będzie podchodził bardzo prosto: „Po co mam głosować na podróbkę Platformy? Lepiej głosować na oryginał”. To się tak skończy. My to też przeżywaliśmy, wiele ruchów po stronie lewicowej powstawało, a SLD było, jest i będzie – przekonywał poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Artur Dziambor z Konfederacji: Docelowo PO i Polska 2050 połączą się


– Budka zachęca do kolejnych transferów, ale ja raczej traktuję tworzące się środowisko Polski 2050 Szymona Hołowni jako „szalupę ratunkową” dla posłów PO. To samo było odgrywane już dawniej, kiedy powstawała Nowoczesna. Docelowo jestem przekonany, że te dwa środowiska połączą się w jedno, więc nie ma chyba za bardzo o czym mówić – argumentował poseł Konfederacji Artur Dziambor. To może Koalicja Obywatelska powinna udostępnić Polsce 2050 niektórych posłów? Na przykład proekologicznych, bo do takich postulatów odnosi się często Hołownia. – Trochę tak się właśnie dzieje. Szymon Hołownia miał dosyć duży efekt świeżości, gdy był celebrytą Hołownią. W momencie, kiedy zaczyna przejmować posłów i senatorów, będzie musiał się określić co do pewnych poglądów. Nie będzie już mógł być miłym panem Szymonem znanym z telewizji – stwierdził Dziambor.

źródło:
Zobacz więcej