RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wraki samochodów w lesie. Wysypisko śmieci na drodze do jeziora

Na sprzątanie lasów, co roku przeznaczane jest 20 mln zł (fot. Lasy Państwowe)
Na sprzątanie lasów, co roku przeznaczane jest 20 mln zł (fot. Lasy Państwowe)

Temat śmiecenia w lasach powraca cały czas, jak bumerang. Tym razem ktoś postanowił zorganizować wysypisko śmieci z rozbiórek samochodowych na terenie Nadleśnictwa Gniezno. Jak podkreślają leśnicy, co roku na porządki zaśmieconych lasów przeznaczane jest aż 20 milionów złotych.

Ktoś namalował w lesie mamuta. Leśnicy szukają autora

Nadleśnictwo w Sławnie szuka artysty, który namalował w lesie na folii owiniętej wokół drzew mamuta. Dzieło tak się spodobało leśnikom, że chcą...

zobacz więcej

Lasy Nadleśnictwa Gniezno zasypane zostały górą śmieci z rozbiórek samochodowych. Jak podkreślają Lasy Państwowe, „to śmieci, które pozostały najprawdopodobniej po porządkach w warsztatach samochodowych”.

Jedna hałda śmieci została znaleziona w leśnictwie Brody koło miejscowości Dębówiec, na drodze leśnej prowadzącej do Jeziora Piotrowskiego. Druga z kolei w leśnictwie Zakrzewo, między miejscowościami Sokolniki a Przysieka.

Co wyrzucane jest do lasów?


Jak podkreślają leśnicy, coraz częściej w lasach lądują nie tylko śmieci z gospodarstw domowych, ale też wyrzucane są części samochodowe, stare opony sprzęt AGD oraz stare meble. Jest to duży problem, zwłaszcza, że co roku leśnicy w całej Polsce sprzątają z lasów ponad 1 tys. wagonów kolejowych śmieci, przeznaczając na sprzątanie ok. 20 mln zł.

Z tego też powodu Straż Leśna coraz częściej korzysta z fotopułapek, co przynosi efekty w postaci złapania sprawców wykroczeń. Dzięki takiej fotopułapce w ostatnim czasie w Nadleśnictwie Lubartów zatrzymano mężczyznę, który wywiózł odpady budowalne do lasu.

Czytaj także: W lesie wyrzucono ponad 80 opon. Sprawca jest poszukiwany

źródło:
Zobacz więcej