RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bill Gates: Kolejne pandemie są nieuchronne

Wg Gatesa kolejne pandemie mogą być groźniejsze od obecnej (fot. Hou Yu/China News Service/VCG via Getty Images)
Wg Gatesa kolejne pandemie mogą być groźniejsze od obecnej (fot. Hou Yu/China News Service/VCG via Getty Images)

W wywiadzie dla czwartkowego wydania niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” szef firmy Microsoft Bill Gates ostrzegł, że świat musi być przygotowany na kolejne pandemie, które mogą być znacznie groźniejsze od obecnej. Wywiad zrelacjonowała w środę agencja DPA.

Skuteczność szczepionki Pfizera. Izrael pokazał dane

Mniej niż 0,01 proc. osób, które w Izraelu otrzymały obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer, zakaziło się koronawirusem – dowodzą...

zobacz więcej

Pandemie należą do nowej normalności „na tej samej zasadzie jak trzęsienia ziemi, tornada czy zmiany klimatyczne” – ocenił Bill Gates. „Musimy odrobić naszą lekcję, na następną pandemię nie jesteśmy przygotowani” – dodał, zaznaczając, że może być ona dziesięciokrotnie gorsza od obecnej.

Wyraził jednocześnie swój podziw dla postępu naukowego w dziedzinie opracowywania szczepionek. „To cud: gdyby pandemia wybuchła pięć lat temu, świat nie uzyskałby szczepionki w tak krótkim czasie” – podkreślił. W związku z tym wezwał do przeciwstawienia się „szczepionkowemu nacjonalizmowi”.

W jego ocenie szefowie państw i rządów muszą zadbać o sprawiedliwe rozdzielanie szczepionek, bowiem żadnego kraju nie wolno pozostawić samotnym w walce z koronawirusem.

Czytaj także: USA dostaną szczepionkę Pfeizera/BioTech wcześniej niż planowano 

źródło:

Zobacz więcej