RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krzyż na Giewoncie z Błękitną Tarczą. Jest zabytkiem chronionym prawem

Błękitna Tarcza na krzyżu na Giewoncie oznacza, że jest to zabytek chroniony prawem (fot. Shutterstock/slavcic)
Błękitna Tarcza na krzyżu na Giewoncie oznacza, że jest to zabytek chroniony prawem (fot. Shutterstock/slavcic)

W minionym tygodniu na krzyżu na Giewoncie w Tatrach pojawił się znak Błękitnej Tarczy (Blue Shield) informujący, że jest to zabytek chroniony prawem. Tabliczka ma uświadomić odwiedzającym to miejsce, że mają do czynienia z zabytkiem – powiedział starosta tatrzański Piotr Bąk.

Baner Strajku Kobiet na Giewoncie. Policja o możliwym scenariuszu

Zakopiańscy policjanci wyjaśniają sprawę zawieszenia baneru Strajku Kobiet na krzyżu na Giewoncie. – Analizujemy, jakie przepisy mogły zostać...

zobacz więcej

Pojawienie się znaku na krzyżu jest pokłosiem wieszania w ubiegłym roku na krzyżu na Giewoncie banerów oraz flag. W związku z tym zakopiańska prokuratura prowadziła trzy postępowania. Pierwsze dotyczyło zawieszenia na krzyżu baneru wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, kolejne wywieszenia tęczowej flagi LGBT i ostatnie, wywieszenia dużych rozmiarów baneru sygnowanego znakiem Strajku Kobiet z napisem: „Przemoc domowa to nie tradycja”.

Prokuratura po przeprowadzeniu śledztw umorzyła nieprawomocnie te sprawy. Na decyzję prokuratora wpłynęły jednak zażalenia. Teraz sąd zdecyduje, czy decyzja prokuratora była słuszna.

Zobacz także: Krzyż na Giewoncie z plakatem Strajku Kobiet. Poseł KO: Tekst nikogo nie obraża 

Profanacja krzyża na Giewoncie. Nielegalny transparent Strajku Kobiet

Gigantyczny transparent z logo Strajku Kobiet rozwieszono na ramionach krzyża na szczycie Giewontu. Kilkunastometrowa konstrukcja jest wpisana do...

zobacz więcej

Oznaczenie na krzyżu na Giewoncie umieszczono z inicjatywy starosty tatrzańskiego, na wniosek dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Krzyż na słynnym szczycie został zarejestrowany jako zabytek w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie już w 2007 roku. Oznaczeniem Błękitnej Tarczy wyróżnia się zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków. Jest to międzynarodowy symbol ochrony dóbr kultury.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Błękitna Tarcza to symbol ochrony określony w Konwencji haskiej z 1954 roku, mówiącej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego.

Zgodnie z zapisami Konwencji, znak Błękitnej Tarczy służy dla oznakowania obiektów kultury, aby zapewnić im ochronę przed atakiem w razie konfliktu zbrojnego. Autorem emblematu jest Polak, profesor Jan Zachwatowicz.

Zobacz także: Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie. Prokuratura zabrała głosźródło:

Zobacz więcej