RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skuteczność szczepionki Pfizera. Izrael pokazał dane

Izrael szczepi najszybciej na świecie (fot. Amir Levy/Getty Images)
Izrael szczepi najszybciej na świecie (fot. Amir Levy/Getty Images)

Mniej niż 0,01 proc. osób, które w Izraelu otrzymały obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer, zakaziło się koronawirusem – dowodzą wstępne dane ws. skuteczności tego środka, przedstawione przez izraelską organizację ochrony zdrowia Maccabi.

Szczepią na potęgę, liczba zakażeń i zgonów nie spada

Mimo zaszczepienia na COVID-19 30 proc. ludności Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o nowe infekcje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Tylko 20 osób z ponad 128 tys. zaszczepionych obiema dawkami preparatu Pfizera zostało zakażonych, a przebieg infekcji był u nich bardzo lekki, nie wymagał hospitalizacji i ograniczał się do takich symptomów jak bóle głowy, osłabienie i kaszel. Żaden z chorych nie miał gorączki przekraczającej 38,5 st. – głosi komunikat.

Dyrektor Maccabi ds. informacji Anat Ekka Zohar powiedziała, że osoby, które przeszły COVID-19 mimo szczepienia, będą monitorowane. – Będziemy badać, czy nadal występują u nich tylko łagodne symptomy i czy nie pojawią się komplikacje wywołane przez wirus – dodała.

Ponad 2,6 mln osób z liczącej 9 mln populacji Izraela otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki; około 1,2 mln zaszczepiono już obiema dawkami.

Kampania szczepień przeciw COVID-19 odbywa się w Izraelu najszybciej na świecie, ale spadek liczby infekcji wynika również z faktu, że w całym kraju obowiązuje lockdown. Kampania szczepień rozpoczęła się 19 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej