RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Firmy muszą zwracać dotacje za łamanie obostrzeń. PFR: Na razie do tego nie doszło

PFR przez ostatnie 12 miesięcy udzielił pomocy 347 tys. firmom (fot. Shutterstock/David Tadevosian)
PFR przez ostatnie 12 miesięcy udzielił pomocy 347 tys. firmom (fot. Shutterstock/David Tadevosian)

Na razie nie doszło do sytuacji, w której PFR zwróciłby się do firmy o zwrot dotacji za łamanie zasad sanitarnych – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

8 dni Tarczy Finansowej PFR 2.0. Środki otrzymało już ponad 4 tys. placówek gastronomicznych

Ponad 4 tys. placówek gastronomicznych otrzymało środki z Tarczy Finansowej PFR 2.0 – poinformował we wtorek na Twitterze wiceprezes Polskiego...

zobacz więcej

Borys był pytany w RMF FM, jakie będą działania wobec firm, które wzięły dotację z PFR w związku z pandemią i naruszają przepisy sanitarne.

– Przepisy są tak skonstruowane, że jeżeli GIS lub policja stwierdziła jednoznacznie, że naruszone zostały zasady sanitarne i jest to prawomocne – jeżeli ktoś się nie odwołał do sądu – to wtedy nie mamy wyboru i musimy o taki zwrot wystąpić – wyjaśnił.

Dodał, że PFR otrzymuje od Głównego Inspektoratu Sanitarnego informacje o naruszeniach.

Jak mówił Borys, jak na razie nie doszło jeszcze do sytuacji, w której PFR zwróciłby się do firmy o zwrot dotacji.

Prezes PFR podkreślał, że rząd pomaga przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. – W ciągu ostatnich 12 miesięcy udzieliliśmy pomocy 347 tys. firm – to połowa wszystkich przedsiębiorstw w Polsce – i ponad 3 mln pracowników – przypomniał.

Niektórzy przedsiębiorcy chcą otworzyć firmy. Jest reakcja rządu

Pracownicy Polskiego Fundusz Rozwoju oraz Centrum Pomocy rządowego serwisu Biznes.gov.pl będą przekazywać przedsiębiorcom, którzy planują otwarcie...

zobacz więcej

Od 28 grudnia do początkowo 17 stycznia 2021 r., rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – m.in. zamknięto hotele, ograniczono działalność galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia przedłużono do 30 stycznia.

Tarcza Finansowa PFR


Jak informuje PFR, z programu Tarcza Finansowa PFR 1.0 dla mikro, małych i średnich firm skorzystało ponad 347 tys. przedsiębiorstw zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników. Otrzymały one wsparcie w postaci subwencji finansowych na łączną kwotę 60,5 mld zł.

Teraz w obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały Tarczę Finansową 2.0. To nowy program wsparcia finansowego w postaci subwencji umarzalnych nawet do 100 proc. dla firm z prawie 40 branż, które musiały ograniczyć lub zamknąć działalność ze względu na COVID-19 – podano e-stronie PFR.

źródło:

Zobacz więcej