RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny przypadek mutacji koronawirusa w Polsce. To nauczycielka

W Polsce potwierdzono kolejny przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa. – To osoba niezwiązana z podróżami czy osobami, które podróżowały do Wielkiej Brytanii – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienie poza kolejnością na UMK. Będzie kontrola NFZ i MEN

Będzie kontrola NFZ i MEN ws. szczepień na UMK. Minister Przemysław Czarnek skoncentruje się na kontroli związanej z nadzorem na uczelni –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Kilka dni temu w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek brytyjskiej mutacji COVID-19, która charakteryzuje się wyższą zakaźnością. Dotyczył chorego z województwa małopolskiego.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w kraju – w ramach badań, które prowadzone są od poniedziałku nad mutacjami COVID-19 – potwierdzono drugie zakażenie tą mutacją.

– Była zupełnie niezwiązana z podróżami czy z osobami, które podróżowały do Wielkiej Brytanii, co wskazuje, że mamy tą obecność wirusa już nie tylko bezpośrednio transmitowaną przez przyjazd osób – dodał.

Minister poinformował, że ten przypadek zakażenia zweryfikowano w ramach badań przesiewowych nauczycieli. – Dotyczy jednej z nauczycielek we Wrocławiu – mówił.

Obecnie SARS-CoV-2 to jeden z dwóch szczepów gatunku betakoronawirusa, który nazywa się severe acute respiratory syndrome-related coronavirus. Wariant "brytyjski" (B.1.1.7) został zidentyfikowany w próbkach wymazów pobranych pierwszy raz we wrześniu 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej