RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepienie poza kolejnością na UMK. Będzie kontrola NFZ i MEN

Będzie kontrola NFZ i MEN ws. szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Minister Przemysław Czarnek skoncentruje się na kontroli związanej z nadzorem na uczelni – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister stwierdził, że najprawdopodobniej doszło do naruszenia zasad Narodowego Programu Szczepień na COVID-19.

Piecha o Girzyńskim: Nie był uprawniony do szczepienia w pierwszej kolejności

Poseł Zbigniew Girzyński (PiS) nie był uprawniony do szczepienia w pierwszej kolejności – ocenił poseł PiS, były wiceminister zdrowia Bolesław...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Poseł PiS Zbigniew Girzyński, który jest pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oświadczył w poniedziałek, że 22 grudnia ub.r. dostał – tak jak inni pracownicy UMK – list od rektora uczelni dotyczący możliwości objęcia pracowników uczelni szczepieniami przeciwko COVID-19.

Poseł zaznaczył, że o tym, że dopełnił określonych w liście formalności i zgłosił się, poinformował w mediach społecznościowych, „zachęcając także innych do takiej postawy”, a następnie postępował, „jak inni pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu”.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski we wtorek wieczorem poinformował o zawieszeniu Girzyńskiego w prawach członka partii, w związku z wcześniejszym zaszczepieniem się przeciw COVID-19.

Niedzielski o Girzyńskim: to naruszenie zasad


Minister zdrowia odnosząc się do sprawy zaszczepienia Girzyńskiego powiedział, że jest to naruszenie obowiązujących zasad dotyczących kolejności szczepień.

To może decydować o powrocie do szkół. Jest rekomendacja ministra zdrowia

Nie rekomenduję dalszego otwierania szkół – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, w drugim tygodniu lutego powtórzone zostaną...

zobacz więcej

– Naruszenie jest o tyle niepokojące, że znowu widać tutaj taką sytuację, że pracodawca, czyli rektor (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) wpisał osoby nieuprawnione na listę, która została zgłoszona jako osoby do szczepienia właśnie w ramach tej potencjalnej grupy zerowej – powiedział.

Zaznaczył, że bez względu na barwy polityczne oraz to, czy dotyczy to aktorów, biznesmenów czy polityków, to jest niezachowanie standardów i taka sytuacja jest niedopuszczalna. – Moją rolą, jako ministra zdrowia, jest pilnowanie pewnego porządku – zaznaczył. Równocześnie wskazał, że takie naruszanie zasad jest tylko dowodem na to, że decyzja o centralnym zarządzaniu szczepieniami była właściwą decyzją.

– To też odpowiedź na zarzuty opozycji, która mówiła o decentralizacji. Tylko i wyłącznie centralne zapisy i pilnowanie szczepień daje możliwość kontrolowania tego procesu – powiedział.

Szef MZ poinformował, że w środę rano rozmawiał o tej sprawie z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

Minister edukacji sprawdzi nadzór na uczelni


– Ustaliliśmy, że niezależnie od profilu ministerstw, jakimi kierujemy, każdy z nas przeprowadzi kontrole. Moja kontrola będzie prowadzona z poziomu Narodowego Funduszu Zdrowia, który będzie weryfikował prawidłowość samego szczepienia, procesu zapisu. A pan minister Czarnek na pewno skoncentruje się na zagadnieniach związanych z nadzorem uczelni – poinformował Niedzielski.

źródło:
Zobacz więcej