
Sześć francuskich organizacji pozarządowych wystąpiło z powództwem zbiorowym przeciwko państwu, w którym wezwano rząd do zaprzestania „dyskryminacyjnych kontroli tożsamości” przez policję. To pierwszy taki pozew w historii.
Ulicami Paryża przeszedł wczoraj doroczny Marsz dla Życia. Tym razem ze względu na pandemię liczba uczestników była z góry ograniczona. Wzięło w...
zobacz więcej
„Organizacje podejmują tę bezprecedensową inicjatywę, aby położyć kres dyskryminacyjnym kontrolom tożsamości, czyli praktyce, która stygmatyzuje, poniża i upokarza wszystkich będących jej ofiarami we Francji” – napisano w oświadczeniu.
Po złożeniu formalnego zawiadomienia sześć organizacji przekazało, że skieruje sprawę do sądu, jeśli rząd nie dostarczy w ciągu czterech miesięcy „satysfakcjonujących odpowiedzi”, zgodnie z procedurą określoną w ustawie o modernizacji wymiaru sprawiedliwości XXI wieku, która została uchwalona w 2016 r.
Zawiadomienie skierowane jest w szczególności do premiera Jeana Castexa, ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina i ministra sprawiedliwości Erica Dupond-Morettiego. Daje im cztery miesiące na odpowiedź na wnioski sześciu organizacji pozarządowych, w tym Amnesty International France, Human Rights Watch, Open Society Justice Initiative, organizacji Pazapas oraz MCDS i REAJI.
Do serii cyberataków na kilka węgierskich portali rządowych doszło w ostatnich dniach, przede wszystkim z zagranicznych adresów IP – poinformowano...
zobacz więcej
– To nie jest zbieg okoliczności – ocenił prawnik Antoine Lyon-Caen, który przygotował formalne zawiadomienie NGO, przypominając grudniowy komentarz prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat kontroli twarzy.
– Dzisiaj, kiedy masz kolor skóry, który nie jest biały, jesteś o wiele bardziej kontrolowany (...) Jesteś identyfikowany jako czynnik problemowy i to jest nie do przyjęcia – przyznał Macron w wywiadzie dla portalu Brut.
Po tej wypowiedzi Macrona związki zawodowe policji wezwały do zaprzestania kontroli, odrzucając oskarżenia o rasizm.
„W Europie rośnie niezadowolenie z restrykcji pandemicznych” – informuje portal Deutsche Welle, wskazując, że obok wielotygodniowego lockdownu...
zobacz więcej
Zawiadomienie NGO liczy 350 stron i zawiera zeznania ofiar zebrane w dziewięciu miastach (w Paryżu, Rennes, Beauvais, Lorient, Chatellerault, Eybens, Lyonie, Tuluzie i Lille), a także policjantów, „którzy mówią o bezużyteczności kontroli” – poinformował prawnik.
Dokument przypomina o różnych dochodzeniach i postępowaniach sądowych, które udokumentowały i potwierdziły realność tej dyskryminacji – pisze AFP.