RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ewa Błaszczyk o śmierci Polaka: Bierna eutanazja w majestacie prawa

Ewa Błaszczyk o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Leszek Szymański)
Ewa Błaszczyk o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/Leszek Szymański)

Polak odłączony od aparatury w brytyjskim szpitalu zmarł. Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki „Budzik” nie ma wątpliwości, że odebrano mu szansę do życia. W mocnych słowach skomentowała więc to, co wydarzyło się w Wielkiej Brytanii. Padły m.in. sformułowania o „bestialstwie”.

Piecha o zbliżającym się luzowaniu obostrzeń. Które branże ruszą?

– Społeczeństwo jest bardzo zmęczone i sądzę, że pewne luzowania będą musiały nastąpić. Zawsze to będzie przede wszystkim kwestia systemu edukacji,...

zobacz więcej

Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth – potwierdziła we wtorek rodzina. Stan chorego pogorszył się w poniedziałek. Sprawa jego podłączenia do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego; przygotowywany był transport mężczyzny do Polski.

– Jak każdy z naszych pacjentów, pan Sławek miał szanse – mówi z w rozmowie z abczdrowie.pl Ewa Błaszczyk, która prowadzi znaną w Polsce klinikę „Budzik”.

Jak dodaje, „pacjent nie miał orzeczenia o śmierci mózgu”. – To znaczy, że mózg był żywy, wydolny krążeniowo oraz oddechowo. Nie wymagał więc podłączenia do żadnej aparatury. Należało pacjenta karmić, poić, troszczyć się o niego i podjąć neurorehabilitację. To był nasz klasyczny pacjent – podkreśla.

Zobacz także -> Wawrzyk: Zrobiliśmy więcej niż mogliśmy

Z kolei w rozmowie z „Faktem” Błaszczyk przyznała, że ma za mało informacji na ocenianie, kto ponosi winę.

– Natomiast wydaje mi się bestialskim to, co się stało. Uważam, że jest to po prostu bierna eutanazja w majestacie prawa – oceniła. Jak dodała, Polakowi odebrano szansę na życie.

Lokalne media: Krakowska działaczka PO zaszczepiona poza kolejnością

Radna dzielnicy XVII Nowa Huta Bogumiła Drabik zaszczepiła się poza kolejnością – informuje jeden z krakowskich portali internetowych. Kobieta...

zobacz więcej

W podobnym tonie w rozmowie z portalem tvp.info wypowiadała się we wtorek Anna Kwiecień, wiceprzewodniczące sejmowej komisji zdrowia i posłanka PiS. Wskazywała, że „w tej całej sprawie z Wielkiej Brytanii najważniejszy problem jest taki, iż pacjent był przecież na własnym oddechu, a odłączono go od odżywiania i skazano na śmierć głodową”.

– Tu nie chodziło o pracę serca czy układu oddechowego. Jemu odebrano prawo do odżywiania i pojenia. To jest skandal. Oczywiście często zaprzestaje się uporczywego podtrzymywania, ale nie odłączania od odżywiania. W tym przypadku wydano więc de facto wyrok śmierci przez zagłodzenie – mówiła.

Zobacz także -> Nie żyje Polak odłączony od aparatury

– On był człowiekiem, on wszystko czuł, on wszystko widział, on wszystko rozumiał – mówił w Telewizji Republika po informacjach o zgonie pana Sławomira  prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat.

Ekspert podkreślił, że najgorsze w tej sprawie jest to, że „ten człowiek rozumiał sytuację”.

źródło:
Zobacz więcej